Rozpočty středočeských obcí nestačí na nápor nových obyvatel

Postupné srůstání hlavního města a okolních středočeských obcí nabírá na obrátkách. Mimo Prahu odchází bydlet stále více Pražanů a rozpočty obcí nápor nezvládají. Středočeský kraj proto nedávno podepsal s hlavním městem memorandum o užší spolupráci a obě strany se teď chystají podniknout první konkrétní krok. Praha pomůže městu Říčany s úpravami Mlýnského rybníka, který je důležitým prvkem pražského povodňového plánu. Ve výhledu jsou i další projekty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta Říčan Vladimír Kořen

Starosta Říčan Vladimír Kořen | Foto: Pavel Pavlas

Velká voda na začátku června ukázala na další slabé místo povodňového plánu Prahy a středních Čech: pětihektarový Mlýnský rybník na Říčanském potoce. Hráze nezadržely vodu z přívalových dešťů, ta přetekla a rozvodnila potok Rokytka, který následně zatopil část dolní Libně.

„V době, kdy vrcholila povodeň, rybník začal přetékat poměrně dost silně. Výška vodního sloupce byla 70 centimetrů, šíře přelivu měla takřka 30 metrů. Přičemž voda začala podemílat silnici, začaly se objevovat průsaky, takže jsme museli manipulovat na rybníce tak, abychom eliminovali riziko protržení hráze," vzpomíná starosta Říčan Vladimír Kořen ze sdružení Klidné město na chvíli, kdy začala fungovat aktivní spolupráce s pražským krizovým štábem.

Praha společně s Říčany zajistila a částečně financovala stavební úpravy rybníka tak, aby nádrž do budoucna znovu neohrozila Říčany ani území hlavního města podél Rokytky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O spolupráci Prahy a Středočeského kraje informovala reportérka Evelyna Kulíšková

„Celá ta oprava je nad síly města Říčany, protože ta investice je zatím odhadovaná mezi 50 až 80 miliony korun. Částka 1,4 milionu korun je na zaplacení faktur, které jsme měli s těmi akutními zásahy na hrázi," dodává Kořen s tím, že darem Prahy na úpravu rybníka má úzká spolupráce teprve začít.

Problémem je například školství. Až třetina říčanských školáků má trvalý pobyt v Praze a středočeský rozpočet s nimi nepočítá. Stejně tak není podle Kořena připravena na prorůstání Prahy se středočeskými obcemi po vzoru například německých aglomerací kolem Kolína nad Rýnem ani dopravní infrastruktura.

„Jsou to desítky tisíc, které každý den cestují do Prahy a dá se to řešit dopravními systémy, jako je S-Bahn nebo P+R parkoviště. Ale na to je potřeba vytvořit nějaké zázemí a infrastrukturu. Když se půjdete podívat na říčanské nádraží, jak to vypadá s možností parkovat, jak to vypadá vůbec s kulturou cestování, tak zjistíte, že to je hluboce podinvestované a mimo pozornost," popisuje starosta.

Jde i o evropské dotace

To potvrzuje také nový pražský primátor Tomáš Hudeček z TOP 09, který se středočeským hejtmanem Josefem Řihákem z ČSSD nedávno podepsal memorandum o spolupráci sousedících krajů. Na programu je především společná snaha o získávání evropských peněz na oboustranně výhodné projekty.

„Jedná se o koordinaci investic. V případě, že bude Středočeský kraj alokovat investice, které z evropských fondů získá, tak je bude alokovat s jistou spoluprací hlavního města Prahy a prioritně na projekty, které pomáhají oběma dvěma krajům,“ vysvětluje Hudeček a dodává:

„A obráceně - v případě, že bude Praha alokovat finanční prostředky z evropských fondů na svém území, tak je bude alokovat právě po nějaké dohodě se Středočeským krajem tak, aby šlo prioritně na projekty, které oběma krajům vyhovují."

Cestou, jak zajistit financování projektů napříč kraji, mohou být i takzvané ITI integrované projekty. Kromě toho Praha usiluje například o dotaci ve výši 80 milionů eur z programu Polorůstu.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme