Rozsáhlý lesní požár u Bzence na Hodonínsku mají již hasiči pod kontrolou

Čtvrtý, tedy nejvyšší stupeň požárního poplachu museli hasiči vyhlásit kvůli rozsáhlému požáru na Hodonínsku. U Bzence tam od čtvrtečního odpoledne hoří borový les. Na místě zasahuje na třicet hasičských jednotek, přijely i posily ze sousedního Zlínského kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dohašování požáru lesa v Beskydech komplikuje silný vítr | Zdroj: ČTK

Oheň stále hoří na ploše 1 krát 4 kilometry a je vidět z velké dálky.

Hasiči však už mají požár pod kontrolou – především díky tomu, že se utišil vítr, který silně foukal celý den.

Obce ohroženy nejsou, požár se totiž šířil do hloubi lesa. Zásahové jednotky, které se sjely ze širokého okolí, měly dokonce problém najít své kolegy. Komplikace navíc mají se špatným signálem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velitel zásahu Martin Červenka shrnul pro Radiožurnál situaci v nočních hodinách

„Naštěstí nemáme ohrožené obce, zase to komplikuje nepřístupný terén – do obcí, kam chodíme čerpat vodu, to máme docela daleko,“ hodnotí náročnost velitel zásahu Martin Červenka.

Ví, že ještě není vyhráno: „Ono to může být uhašené, foukne vítr a v tom mladém porostu, v jehličí, v kořenech se to může kdykoliv rozhořet. My potřebujeme uhasit to, co nám hoří a další náročná práce přijde přes den, kdy se budou muset vyhledávat ohniska a dohašovat to všechno.“

Lesní cesty jsou úzké a hasičská auta na nich mají problém jak se šířkou, tak i s váhou. Těžké cisterny s vodou zapadají do písečných dun.

„Zásah to byl velmi náročný, protože bylo velké zakouření prostoru a silný vítr. Největší problémy byly s písečnými dunami, kde jsme se zahrabali. Dokud bylo auto plné vody, vyjeli jsme bez problémů, a když se vyprázdnilo, najeli jsme na pařezy a nemůžeme vyjet ven. Jeden z největších požárů, co pracuji u hasičů. A to je nějakých 40 let,“ řekl jeden ze zasahujících hasičů Luboš Hradil.

Turistickou základnu Littner, která byla jedinou obydlenou zónou v blízkosti požáru, hasiči preventivně evakuovali a zřídili zde štáb velitele zásahu.

Zásah potrvá určitě ještě celý pátek. Po rozednění se na místo vrátí vrtulníky, které s hašením pomáhaly už včera.


Vlasta Gajdošíková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme