Rozšíření plzeňské Techmanie si vyžádalo i proměnu části areálu Škodových závodů

Část Škodových závodů v Plzni prochází v současné době výraznou proměnou. Změny souvisí s rozšířením centra vědy a techniky Techmania, jehož součástí bude i nové supermoderní 3D planetárium. To by mělo přivítat první návštěvníky 4. listopadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové planetárium vzniklo z budovy bývalé škodovácké kantýny. V pozadí vlevo je nová 5. brána. Stará byla zbořena proto, aby se areál továrny oddělil od areálu centra vědy a techniky Techmania | Foto: Lukáš Milota

Letos šla k zemi 5. brána, jeden z osmi historických vchodů do Škodových závodů, a s ní i část obvodové tovární zdi. Byly to téměř stoleté stavby.

„5. brána byla vstupem do jižní části závodu. V roce 1917 se postavila zeď a tuto zeď stavěli především italští zajatci, kteří tady byli internováni,“ vypráví 84letý Vladislav Krátký.

Ve škodovce pracoval 65 let. Začínal v chemické laboratoři, podílel se na stavbě jaderných elektráren, pracoval jako tiskový mluvčí, budoval muzeum Škody Plzeň a spravoval archiv. Dobře tedy zná i historii budovy, ze které je dnes nové planetárium.

Přehrát

00:00 / 00:00

O proměny areálu Škodových závodů se zajímal redaktor Lukáš Milota

„Budova kantýny vznikala ve stejném roce, to jest v roce 1917. Vznikala z toho důvodu, že závod měl ve válečných letech více než 30 tisíc pracovníků, takže vedení tehdy rozhodlo, že se postaví taková centrální kantýna,“ říká Krátký.

V meziválečné době sloužila budova pro výrobu a opravy aut a po druhé válce se z ní opět stala jídelna. V provozu byla do přelomu 60. a 70. let, od té doby chátrala. Dnes je z ní planetárium, Škoda má novou, moderní pátou bránu a Techmania se od továrny oddělila. Je teď vidět z ulice.

„Celý roh ulic Borská a Břeňkova se výrazně změnil. Primárně padla 5. brána Škodových závodů a do Techmanie se teď bude vstupovat zcela novou ulicí. Vznikne takový otevřený veřejný prostor. Už tady funguje parkovací dům. Přístup bude otevřený, bezbariérový,“ vysvětluje mluvčí Techmanie Tomáš Moravec.

Vznikne i nový přechod

Nová ulice mezi planetáriem a budovou Techmanie zatím nemá jméno. „Chtěli bychom, aby se jmenovala buď U Planetária, nebo ulice Emila Škody, anebo ulice Alberta Einsteina. Ale konečné slovo budou mít samozřejmě městští zastupitelé,“ dodává Moravec.

Cestující městské hromadné dopravy si pak od prosince budou muset zvykat na novinku. Zastávka, která je už léta známá jako Škoda 5. brána, nově ponese jméno Techmania.

Dlouhodobou rekonstrukcí a zásadními změnami prochází i Borská ulice. „V souvislosti s tím na městském pozemku probíhá rekonstrukce autobusových zastávek. Vzniká tam nový nasvícený bezpečný přechod,“ přibližuje Ondřej Vohradský ze Správy veřejného statku města Plzně.

„Kroky pozitivní, které mohou pomoci a ničemu neuškodí,“ hodnotí změny znalec Škodových závodů a dlouholetý zaměstnanec Vladislav Krátký.

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme