Rozšíření Temelína místní lidi netrápí. Spíše drahá elektřina a špatné silnice

Lidé z okolí Jaderné elektrárny Temelín se pomalu musí připravit na to, že se panorama krajiny zase o něco pozmění. Společnost ČEZ totiž připravuje rozšíření elektrárny o další dva bloky. Takže ke čtyřem obřím chladícím věžím, které jsou z okolních obcí nepřehlédnutelné, přibudou další.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Filip Jandourek

„Jestli je tady jeden blok nebo tři, nebo čtyři, to už je jedno,“ soudí jeden z místních obyvatel. „Tady jde spíš o to, že my jsme ty myši a ti sloni si budou dělat, co budou chtít,“ dodává druhý.

Ti, kteří by byli razantně proti, se už asi odstěhovali a staří lidé se nikam stěhovat nechtějí, i když se jim elektrárna za humny nelíbí. Jako kompenzaci by ale obyvatelé brali třeba levnější elektřinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory na dostavbu Temelína sbírala v okolních obcích Pavlína Fendeková

„Aby ten proud byl levný, když už nás tady ta elektrárna zatěžuje,“ podotýká jedna z místních žen. To ale podle představitelů elektrárny zákony neumožňují.

Dalším problémem je špatný stav silnic v této lokalitě. „Máme tady nejhorší silnice v Jihočeském kraji,“ říká starousedlík z vesnice na dohled od temelínských věží. Ale vidí i pozitiva: „Alespoň budou mít lidi práci. Myslím si, že dnes jsou už tak vyspělé ty ochrany, tomu věřím.“

ČEZ podá žádost o umístění dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín

Číst článek

„Doufám, že se k nám budou mladé rodiny stěhovat a stavět. Dostavba Temelína je pro nás určitě velmi zajímavá a my ji schvalujeme,“ vidí přínos elektrárny pro rozvoj obce starosta Životic Zdeněk Šálený.

Pavlína Fendeková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme