Rozvodněná říčka Petrůvka zatopila Petrovice na Karvinsku

Pole a zahrádky v Petrovicích u Karviné se během pár hodin přebarvily nahnědo. Část obce, Marklovice, zatopila rozvodněná Petrůvka. Jinak klidná říčka rozdělila obec na dvě části. Hned na několika místech obce se lidé jen s obtížemi dostávali domů. Chodník i silnice zmizely pod valícími se proudy vody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozvodněná říčka (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Kopecký

Úhledné záhonky s mrkví, česnekem a cibulí se během pár hodin proměnily v bahniště. Rozvodněná Petrůvka, která zatopila část obce Petrovice u Karviné, se dostala do polí, sklepů i 15 domů.

Na cestách se vytvořily vodní laguny a místní se přes ně pokoušejí dostat, jak se dá. Pošťák si láme hlavu nad tím, jak dostane dopisy k některým domům. „Kam se dostaneme, zajedeme, kam ne, bohužel. Napíše se hlášení na poštu, že se tam nedalo dostat kvůli vodě,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž ze slezského pohraničí, které potrápily silné deště, natočila redaktorka Andrea Čánová

Lidé v části Marklovice už vědí, že budou mít zničenou úrodu. „Zahrada je celá zatopená, čili veškerá úroda je zničená,“ konstatuje smutně důchodce pan Leopold. Říčka Petrůvka způsobuje problémy opakovaně, vždy když v regionu nastanou větší deště.

„Tady to bývá nejčastěji, prvně se vylije Petrůvka tady v Marklovicích a pak to jde postupně dál, ale teď je nižší, posledně byla víc rozlitá,“ říká Tomáš Netopil, který už asi 25 místních lidí převezl traktorem přes rozběsněnou řeku.

Ludvík Filipčík nad osudem sousedů jen nevěřícně kroutí hlavou. Ani sebelepší protipovodňová ochrana by podle něj nepomohla. „Tady v těchto místech asi ne, protože to je rozsáhlá planinka, kde to vlastně chytne nejvíc. Tito lidi jsou na tom prakticky nejhůř, všechno je to lokalita, která není pojistitelná a druhá věc, je to neprodejné,“ tvrdí.

Petrovice už sice protipovodňové hráze mají, ale jen někde. Marklovice, které jsou nyní zatopeny, zatím žádnou ochranu nemají.

„Takový je jejich názor, že by to pro ně asi bylo moc nákladné, že těch pár baráků, které tady jsou, oni víceméně obětují a nechají je napospas,“ říká rezignovaným hlasem pan Leopold.

„Ochránilo to tu část obce a ty lokality, které to ochránit mělo. A tady to je část, která chráněná není, tady je to víceméně ve starých kolejích, občané jsou na to zvyklí, že je tady ta voda postihuje,“ přiznává místostarosta Jaromír Krutký.

Místní si stěžují, že stavba protipovodňových hrází trvá moc dlouho. Většinou ji komplikují výkupy pozemků. Sílí proto hlasy, že by se pozemky, které v takovýchto případech někdo odmítá prodat, měly vyvlastňovat.

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme