Rozvodněné řeky na Moravě a ve Slezsku mají první oběti
Vytrvalý déšť znovu komplikuje situaci na Moravě. Hladiny řek se zvedají a situace si vyžádala první lidské oběti. Téměř z celé Moravy a Slezska hlásí druhé a třetí stupně povodňové aktivity, silné deště navíc meteorologové očekávají i v následujících hodinách. Od včerejšího večera vyhlásil Český hydrometeorologický ústav pohotovost pro Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Ode dneška se výstraha rozšíří i na jižní Moravu, jižní Čechy a Plzeňský kraj.
Nejvážnější situace je na Dřevnici ve Zlíně, na Olšavě v Uherském Brodě a na Bystřici u přehrady Bystřička. Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák vyhlásil pro celý kraj stav nebezpečí. Důvodem je hrozba zaplavení značného území regionu. V Olomouckém kraji se vylévá z břehů řeka Senice v Ústí na Hranicku.
V části Zlína Lužkovice byla po opadnutí vody nalezena utonulá žena. Její totožnost je zatím neznámá. Mrtvé tělo muže našli záchranáři také v jednom z rodinných domků v Louce na Hodonínsku. Jeho smrt se záplavami ovšem pravděpodobně nesouvisí.
Kvůli dnešním záplavám zemřel ráno také devatenáctiletý řidič, který ve Zlíně nepřežil střet s nákladním autem. Řidič ztratil kontrolu nad svým vozidlem díky vysoké rychlosti, kterou projížděl vodou, valící se po silnici. Další oběť povodní našli v Brně - Divišově čtvrti. V potoce pod sídlištěm Lesná tam hasiči nalezli tělo muže. Pravděpodobně ho strhl proud.
Stav nebezpečí
Hladiny řek stoupají také v Moravskoslezském kraji. V Ostravě-Porubě evakuovali přes 70 dětí z mateřské školky, která stojí v blízkosti řeky Porubky. V mnoha městech už zasedají povodňové komise. Region se přitom ještě nestihl vzpamatovat z ničivých květnových záplav.
Například v místní části Bohumína - Skřečoni se voda vylila na kruhový objezd, hasiči tam staví hráz z pytlů s pískem.
Od rána již mají hasiči v Moravskoslezském kraji za sebou přes 160 výjezdů. Voda se na mnoha místech vylila na cesty, zatopila zahrady nebo sklepy. Například v Karviné u zimního stadionu je uzavřená silnice, protože kanalizace nezvládá brát dešťovou vodu. Na mnoha místech hasiči rozvážejí pytle s pískem.
„Na Zlínsku se voda drží na polích a když už se nemůže vsáknout do podmáčené půdy, vylévá se na silnice. Pro řidiče tedy platí, pokud nemusejí do Zlínského kraje, ať sem raději nejezdí,“ upozorňuje z místa reportér Českého rozhlasu Roman Verner.
Od říčky Dřevnice referoval o aktuální situaci na Zlínsku reportér Českého rozhlasu Roman Verner.
Sešel se i krizový štáb Zlínského filmového festivalu. Festival bude muset zrušit některé doprovodné akce.
Nejhorší situace na jižní Moravě je na Horňácku a na Hodonínsku. Voda z polí, která se již nemá kam vsáknout, již zaplavila několik silnic. V Louce voda zaplavila místní hřbitov až do výše 70 centimetrů. Ve Strážnici by již voda neměla napáchat větších škod, pravidelně se zde totiž vylévá do lužních lesů.
Jihomoravský kraj vyhlásil kvůli povodním stav nebezpečí na osmi místech kraje. Platit bude deset dní. Důvodem je podle jihomoravského hejtmana Michala Haška hlavně to, aby vedení kraje mohlo lépe koordinovat činnost integrovaného záchranného systému.
„Jen přes noc napršelo na mnoha místech Moravy i přes 50 milimetrů vody. Proto hladiny řek opět stoupají. Nejhorší situace je v povodí Moravy, špatná situace je ale i v povodí Odry,“ říká meteoroložka Dagmar Honsová a dodává:
„Na Moravě a ve Slezsku by mělo pršet v průběhu celého dnešního dopoledne až do 14. hodiny. V odpoledních hodinách očekáváme intenzivní srážky hlavně v Jeseníkách a také v Čechách. Na Moravě a ve Slezsku by tak již odpoledne pršet nemělo.“
Dnes večer meteorologové čekají zvýšení hladin na horní Vltavě a Berounce. Vydatné deště pak na Šumavě v celém Jihočeském a Plzeňském kraji.
Sesuvy půdy
V Novém Jičíně hrozí sesuv půdy poblíž dětského domova. Kvůli vydatným dešťům se posouvá kus zeminy. Radnice místo kontroluje a je připravena okamžitě zasáhnout, potvrdil starosta Ivan Týle:
„Došlo tam k posunu svahu, který tlačí na chodníkové těleso, opěrnou zeď a stromy se naklánějí nad vozovku. Celý prostor je monitorován a je možné, že dojde k uzavření chodníku a stromy budou muset být pokáceny.“
O víkendu se oteplí
Podle meteoroložky Honsové se současné průměrné teploty dají srovnat s těmi, které jsou obvyklé spíše pro duben: „Je to dáno chladným severozápadním prouděním, které nás provází od pondělka. Již od čtvrtka k nám ale od severu pronikne teplejší vzduch a teploty vystoupají ke 20 stupňům celsia. O víkendu si po více než měsíci užijeme letních teplot přes 25 °C.“
Vyšší teploty by měly vydržet i v příštím týdnu. V odpoledních hodinách se ale dají čekat bouřky, které mohou být místně velmi intenzivní. „Lokální přívalové deště tedy budou hrozit i nadále,“ podotýká meteoroložka.
„Podle mnoha názorů může za propršený a studený květen v celé Evropě sopečný prach z islandské sopky, který se stále drží v atmosféře. V případě, že by to byla pravda, můžeme podobné počasí očekávat po celý zbytek roku,“ dodává meteoroložka Dagmar Honsová.
O aktuální situaci ve Zlínském kraji mluvil na Rádiu Česko jeho mluvčí Milan Plesar
Povodně i na Slovensku
Povodněmi je zasaženo i sousední Slovensko. Hladiny řek hlavně na východě země stále stoupají. Jeden člověk se utopil v rozvodněném potoce. Předpověď počasí je navíc velmi nepříznivá.
Na celém Slovensku prší a podmáčená půda už další vodu nepobere. Nejvyšší povodňové stupně platí mimo jiné na řekách Torysa, Hornád a Bodva. Vážná je i situace v Nitranském kraji.
Hydrologové čekají, že hladiny řek na jihu a východě Slovenska by během dneška měly kulminovat. Severozápad Slovenska, oblasti Oravy a Kysuc, čekají ale další srážky a s tím spojené riziko dalších povodní.