ŘSD má problémy s výkupem pozemků pro R35, vlastníci nechtějí prodávat za snížené ceny

Nový zákon o vyvlastnění komplikuje přípravy pro stavbu rychlostní silnice R35. Několik let připravovaná komunikace má propojit severně české a moravské regiony a má být alternativou k dálnici D1. V tuto chvíli Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vykupuje pozemky pro první úsek Časy – Ostrov, který naváže na kruhový objezd v Opatovicích nad Labem. Vlastníci pozemků však podle ŘSD za nabízené ceny prodávat nechtějí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

24. června 2013. Stavba obří křižovatky u Opatovic nad Labem, která umožní přímý průjezd z D11 na budoucí R35

24. června 2013. Stavba obří křižovatky u Opatovic nad Labem, která umožní přímý průjezd z D11 na budoucí R35 | Zdroj: ČTK

Nový vyvlastňovací zákon, který platí od letošního 1. února, nejenže zjednodušil systém vyvlastnění, ale také zlevnil cenu pozemků pro stavbu nových silnic a dálnic.

„My teď máme problémy při jednání s vlastníky vykupovat za tyto ceny a vlastníci nám nereagují na rozeslané smlouvy,“ uvedl ředitel pardubické krajské pobočky ŘSD Bohumil Vebr.

Dodal, že dříve se metr čtvereční pozemku pro dálnice a rychlostní komunikace vykupoval za 100 korun, nyní je výkupní cena zhruba čtvrtinová, zpravidla se pohybuje mezi 20 a 40 korunami.

„Hlavně je velký problém v tom, že jsme vykoupili za 30 milionů pozemky, a dneska sousední pozemky budeme vykupovat za mnohem nižší cenu. A těch vlastníků je zhruba 1160,“ poznamenal Vebr.

Vlastníkům pozemků, kteří nebudou reagovat na výzvy k prodeji od ŘSD, hrozí vyvlastnění.

„Zákon přesně určuje postupy, jak budeme postupovat. Pokud se vlastník neozve, jsou tam i dané docela přísné lhůty,“ dodal Vebr.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme