Ručně vyráběné mýdlo může být nezvyklým suvenýrem z Moravského krasu

Většina z nás bere mýdlo jako věc denní potřeby, bez kterého se neobejde. Málokdo se ale zamyslí nad tím, jak vlastně vzniká. Většinou se jedná o průmyslové výrobky, stále ale existují místa, kde se mýdlo vyrábí ručně. Takovým je například i chráněná dílna Mydlidědek v Lažánkách u Blanska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výroba mýdla v dílně Mydlidědek | Foto: Michal Záboj

Na začátku je ohřátá tekutá směs, takzvaný mýdlový základ. Do něj se následně přimíchávají různé ingredience, které mýdlu dávají vůni a barvu.

„Třeba máme nádherné růžové lístky, konopný list, potom máme pomeranč, meduňku, měsíček lékařský. Bylinky se nadrtí a přidávají se do mýdel,“ popisuje majitelka dílny Daniela Koplová.

Pak zbývá jen počkat, až tekutá směs nalitá do forem ztuhne. Pak se jen vyklopí, nakrájí na kousky a tak mýdlo dostává svou konečnou podobu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chráněnou dílnu Mydlidědek v Moravském krasu navštívil Michal Záboj

Mydlidědek už několik let funguje jako chráněná dílna. Vyrábí se tady svíčky z včelího vosku a především mýdla – glycerinová a z palmového oleje.

Rozdíl mezi průmyslově vyráběným a tím z dílny Mydlidědek je podle Daniely Koplové znát.

„Nám každé mýdlo projde rukama a je to v podstatě malá ruční výroba. My si s těmi mýdly pěkně vyhrajeme a v podstatě to máme všichni rádi, takže se to tam musí ukázat,“ říká.

Mýdla z Lažánek nesou označení Regionální produkt – Moravský kras. Turisté, kteří zavítají do této oblasti, jsou zváni k návštěvě dílny, aby se podívali, jak mýdlo vzniká a také si ho zkusili sami vyrobit.

„Může přijet rodinka, sednout si na kafíčko a děti si můžou vyrobit svíčku nebo mýdlo. Mohou si tady udělat takový pohodový výlet, podívat se do jeskyní a spojit to všechno dohromady,“ těší se na návštěvy Koplová.

Michal Záboj, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme