Ruiny z bývalého vojenského prostoru Milovice nejspíš v dohledné době nezmizí

Obnova bývalého vojenského území v Milovicích se prý komplikuje. Společnost Mladá RP, která si tento prostor od kraje pronajala na 20 let, má zřejmě problémy a uvažuje, že od dohody ustoupí. Ohrožená je i demolice 350 rozbořených budov, které v prostoru jsou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milovice, objekt bývalého velitelství Střední skupiny sovětských vojsk | Foto: Filip Jandourek

První komplikací byla změna zákona ohledně slunečních elektráren a dotací na výkup v nich vyrobené elektřiny.

Společnost Mladá RP chtěla u Milovic postavit největší solární elektrárnu v Evropě tak, aby náklady na sanaci pokryla z příjmů z prodeje elektřiny. Po změně zákona od toho ustoupila. Teď firma podle spekulací některých krajských úředníků uvažuje, že ustoupí i od smlouvy s krajem.

Druhým problémem je zhruba 350 chátrajících budov na území bývalého vojenského prostoru. Podle dohody s krajem má Mladá RP na jejich demolici ještě dva roky. Experti na stavebnictví ale pochybují o tom, že by to v dané době stihla. Nemá totiž ještě ani povolení k odstranění staveb. Jeho vydání trvá po podání žádosti minimálně tři měsíce.

Jednatel společnosti Mladá RP Lukáš Zach všechny těžkosti odmítá a označuje je za spekulace. Území prý firma v termínu, který jí ukládá smlouva s krajem, vyčistit stihne. Údajně na to má připravený harmonogram. Co bude s bývalým vojenským prostorem pak, Zach zatím neví. Nejprve prý řeší sanaci území.

Mladá RP zaplatila za pronájem bývalého vojenského území na 20 let 20 milionů korun. Náměstek středočeského hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Marcel Chládek z ČSSD potvrdil, že pokud by společnost smlouvu vypověděla, poměrnou část peněz by jí kraj vrátil.

Bývalý vojenský prostor Milovice se zatím změnil jen nepatrně. Firma sanovala některou ze starých elekologických zátěží. Odstranila černé skládky, jiné tam mezitím přibyly. Z území nechala vytěžit i některé náletové dřeviny nebo staré stromy. Hangáry u letiště dál pronajímá jiným zájemcům.


Zvětšit mapu

Pavel Pavlas, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme