Ruská komunita chce v centru Karlových Varů sochu cara, radnice je proti

Ruská komunita chtěla v centru Karlových Varů vztyčit bronzovou sochu Petra Velikého v životní velikosti. Mělo se tak stát příští rok u příležitosti při 300. výročí návštěvy cara ve městě. Plány ruských usedlíků ale zarazil tamní magistrát, nepovažuje je za vhodné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlovy Vary | Foto: Tereza Jelenová

Jak v Ozvěnách dne připomněl archeolog a náměstek primátora Karlových Varů Jiří Klsák, v minulosti v historické části Karlových Varů stály sochy různých politiků a jiných významných návštěvníků z minulých období.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byl Jiří Klsák, náměstek karlovarského primátora, zároveň archeolog a historik.

„My jsme se rozhodli, že centrum Karlových Varů by mělo zůstat ‘sochoprosté‘, že by tam měla být spíš jenom umělecká díla. A má-li tady být nějaký lázeňský host, protože tato socha měla být spíše poctou Petru Velikému jako lázeňskému hostu nikoliv ruskému imperátorovi, ať stojí jako všechny ostatní, někde v našich parcích, případně lesích,“ uvedl.

Dodal, že socha cara by navíc nebyla zdaleka první připomínkou Petra Velikého v Karlových Varech. „Je tu několik památek, které ho připomínají, například Petrova výšina s jeho bustou a další připomínky jeho pobytu z roku 1711 a 1712,“ uvedl.

Postavíme i jiné sochy, říkají Rusové

Požadavek ruské komunity na vztyčení sochy Petra Velikého ve městě označil náměstek primátora za nehorázný požadavek. Dodal, že ruským usedlíkům řekl, že stejně tak by si česká strana mohla přát, aby byla umístěna socha T. G. Masaryka na Rudém náměstí v Moskvě.

„Zástupci ruské komunity se smáli a říkali, že postaví třeba i sochy jiných významných návštěvníků Karlových Varů. Já jsem řekl, proč ne, domluvíme se. Když postavíte i jiné, domluvíme se třeba i na carovi,“ uvedl.

Katka Brezovská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme