Rusové opouštějí západočeské lázně

Letošní turistická sezóna je zcela nepředvídatelná. Vzhledem k doznívající krizi se dá jen těžko odhadovat, kolik turistů kam přijede. Nejistota zasahuje i ty regiony v Česku, které se mohly tradičně spolehnout na ruskojazyčnou klientelu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

45. MFF Karlovy Vary

45. MFF Karlovy Vary | Foto: Jan Rosenauer

Nejznámější jsou v tomto ohledu Karlovy Vary a další západočeské lázně. Tam Rusové v posledních letech přijížděli nejen jako turisté, ale často se tam i usazovali a začínali podnikat. Teď prý ale kraj opouštějí.

A někteří politici začali mluvit o tom, že by se měla zrušit vízová povinnost pro Rusy a občany ze států bývalého Sovětského svazu, aby jejich zájem neopadl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Horník a Petr Kulhánek nejen o vízech v pořadu Ozvěny dne Radiožurnálu.mp3

„Ministerstvo vnitra a ministerstvo zahraničí by měly více koordinovat své kroky. Na konzulátech a ambasádách by úředníci měli být více nápomocni, aby překážky, které stanovují klientům, kteří k nám chtějí jet, byly co nejmenší,“ řekl nezávislý senátor a starosta Božího Daru Jan Horník.

Podle něj bychom měli stát především o lázeňské hosty. Průměrná rodina nechá za letenku, pobyt v lepších hotelech, stravu, třítýdenní léčebnou proceduru a nákupy statisíce korun. „Čtyřčlenná rodina od 56 tisíc korun výš,“ upřesnil Jan Horník.

Karlovarský zastupitel Petr Kulhánek nevidí překážku ve vízech, jichž by se podle svých slov „nezbavoval“. S tím souhlasí také Jan Horník.

„Vidím ji v systému a v proceduře, jak se víza na českých ambasádách udělují. Pokud náročnost z naší strany bude stejná jako je standard v Schengenském prostoru, překážka padá a jakýkoli nekonfliktní klient si může během pár dní vízum lehce obstarat,“ uvedl Petr Kulhánek.

Hoteliéři v Karlových Varech podle něj často „pociťují“ storna z toho důvodu, že klienti nedostali víza vůbec, nebo je nedostali včas.

„Je potřeba procedury zjednodušit a udělat je časově přístupnějšími,“ dodal Jan Horník.

Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme