Rybáři na Chotěbořsku počítají škody po povodních ve statisících korun

Obrovské množství bláta skončilo při nedávných povodních v rybnících. Ty slouží především k zadržování vody a při vysoké hladině bere voda vše, včetně hlíny z polí. Rybníky pak neplní své funkce a jejich odbahňování je příliš drahé. Rybáři navíc sčítají velké škody, protože při povodních z rybníků zmizelo mnoho ryb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třeboňští rybáři zahájili výlov největšího českého rybníka Rožmberka | Zdroj: ČTK

Velké škody byly například na Chotěbořsku, kde Doubrava protéká čtyřmi rybníky. Tím největším je rybník Řeka u Krucemburku, po kterém následuje Ranecký a odtud už voda míří k Bílku.

Povodeň s sebou nese vše, i malé ryby v rybnících. A ovlivňuje hladinu okolních potoků, které zase přitékají do jiných rybníků.

Rybáři i v plném rybníce poznají, že ryby uplavaly, a to poměrně jednoduše. Je v něm nápadně čistá voda, což v zarybněné nádrži nebývá. A navíc krmí a krmivo by se mělo v krátké době ztratit. Pokud zůstává, je něco v nepořádku.

Rybářství Josefa Nikla z Chotěboře utrpělo nejvíce škod na malých kaprech. Takový kapr, než vyroste třeba do té velikosti na vánoční stůl, žije v našich podmínkách asi tři až čtyři roky. A velká voda ohrožuje ty nejmenší. Přesné škody budou známy až při výlovu, který je v plánu na jaře 2014.

Velká voda přináší do rybníků také obrovské množství bláta. Ornice z polí se zplavuje při každém větším dešti, při povodních ale mnohonásobně více. Rybník plný bláta neplní svou základní funkci - totiž zadržování vody.

Nyní se řeší, kdo má platit odbahnění. Vybagrovat hektar rybníku stojí asi milion korun. Rybáři jsou nešťastní, stát jim v posledních letech peníze nepřidá a sami to nezvládnou. Zabahněný rybník je komplikací pro další povodně.

Milan Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme