Rybáři na Děčínsku vysadili do řeky další tisíce lososích plůdků z Německa

Přes šedesáti lety člověk vyhubil na území České republiky lososy. Třináct let se ho teď pokouší do severočeských řek vrátit a umožnit mu jeho cestu do moře a zpět, aby se mohl i rozmnožovat. Za ty roky už rybáři spolu s pracovníky Národního parku České Švýcarsko vysadili do Kamenice, přítoků a dalších dvou potoků mimo park zhruba milion plůdků. Dnes jich v Jetřichovicích na Děčínsku vypustili dalších sto tisíc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vypouštění plůdku lososa obecného v Českém Švýcarsku

Vypouštění plůdku lososa obecného v Českém Švýcarsku | Foto: Národní park České Švýcarsko

Kolem sedmé hodiny ráno naložili rybáři v Německu velké igelitové pytle s plůdky lososa a přivezli je do Jetřichovic.

„Děláme to proto, že losos zatím není v populaci, která by byla dostatečně schopná stabilního vývoje. Potřebuje dále pomoct, bude to trvat ještě mnoho let,“ vysvětluje hospodář Severočeského územního rybářského svazu Tomáš Kava.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Dagmar Cestrové o vysazování lososů na Děčínsku

Na břehu Bělé, která se pouze o pár metrů dál vlévá do Kamenice, rybáři právě vyndali pytle s lososy a opatrně je ponořili do vody.

„Necháváme je tady pět až deset minut temperovat, aby se srovnala teplota v pytlích a v okolní řece, a pak je budeme dávat do kýblů a vysazovat do tišin v okolí řeky,“ popisuje jeden z rybářů.

Po celou dobu vysazování prší a chvílemi i sněží. Lososům ale studené počasí nevadí, ujišťuje Tomáš Salov z Národního parku České Švýcarsko:

„Dokonce bych řekl, že je pro ně o něco lepší, protože tolik netrpí převozem. Pokud by bylo teplo, tak by hrozilo, že se ryby do nového prostředí dostanou oslabené a potom by byla jejich větší úmrtnost následkem samotného vypouštění.“

Rybáři předpokládají, že z vysazených malých rybiček přežije asi pět procent. A proč se taková pozornost věnuje právě lososům, když se do řek vypouští i celá řada jiných druhů ryb?

„Losos obecný je takový symbol toho, jak člověk v minulosti nakládal s přírodou a jak jeho někdy necitlivé zásahy dokázaly přírodu ovlivnit. Je to vlajková loď reintrodukčních programů a do našich vod zkrátka patří,“ uzavírá Tomáš Salov.

Dagmar Cestrová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme