Rychnov přijde o jeden z vysokých komínů. Specialisté ho odstřelí osmi kilogramy trhaviny

Pyrotechnici dnes odstřelí komín v bývalém areálu továrny Maja v Rychnově nad Kněžnou. Podle plánu by se měl k zemi skácet jako strom, sesuv 56 metrů vysokého komínu by totiž mohl být nebezpečný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odstřel komína v Kralupech nad Vltavou | Foto: Pavel Pavlas

Kácet se bude proto, že když se komín sesouvá, tak se kýve a může spadnout kamkoli.

Pokud se ale kácí, je 95procentní pravděpodobnost, že spadne přesně tam, kam pyrotechnici chtějí. V tomto případě směrem k vlakovému nádraží. A aby se to podařilo, použijí specialisté bez mála osm kilogramů trhaviny.

Komín se nachází blízko hlavní silnice první třídy číslo 14, což je dopravní tepna Rychnova nad Kněžnou. Řidiči se ale nemusejí bát dlouhého zdržení.

Demolice je plánovaná na půl jedenáctou a v té době sice uzavře policie právě tuto silnici, ale jen na chvíli. Nemělo by to trvat déle než pět minut. Uzavřená bude také místní komunikace vedoucí k vlakovému nádraží.

Komín ustoupí obchodnímu domu a kruhovému objezdu

Silnice přitom nebudou uzavřeny kvůli přímému nebezpečí při vlastní demolici, ale kvůli zvědavosti řidičů. Mohlo by se totiž stát, že by se místo jízdy soustředili na padající komín, a mohlo by tak dojít k dopravním nehodám.

Pokud se chtějí přijít podívat obyvatelé Rychnova, tak mohou, ovšem platí pro ně to samé co pro řidiče. Musí na druhou stranu uzavřených silnic.

Areál bývalé továrny Maja koupila společnost, která tam postaví nový obchodní dům. Kromě toho vznikne na už zmíněné silnici I/14 nový kruhový objezd s bezpečným přechodem pro chodce. Ti zatím přecházejí 12 metrů širokou vozovku po přechodu, který nevyhovuje současným normám.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme