Rychnovský soud povolil obnovu řízení v kauze zámku Opočno, spor se vleče 23 let

Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou dnes povolil obnovu řízení v dlouholetém sporu o zámek Opočno, o který usiluje dědička původních majitelů Kristina Colloredo-Mansfeldová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zámek Opočno

zámek Opočno | Foto: Okres Rychnov nad Kněžnou

Soudy v Rychnově, Hradci Králové i Nejvyšší soud obnovu řízení dříve zamítly, ale Ústavní soud letos v březnu Colloredo-Mansfeldovou podané stížnosti vyhověl.

Obnovení řízení povolil soudce právě a pouze kvůli doporučení Ústavního soudu. Obžaloba zatím neví, jestli se odvolá. Tvrdí totiž, že Ústavní soud sice doporučil řízení obnovy kvůli rasové perzekuci, ale přitom ji nezkoumal.

Dědička se obnovy řízení domáhala na základě údajně nového důkazu, který nemohla uplatnit v původním řízení.

Výpis z Almanachu židovské šlechty z roku 1913 podle ní dokazoval, že její babička byla židovského původu a že konfiskace majetku nacisty v roce 1942 měla nejen politické, ale také rasové pozadí.

Zámek zabavený nacisty převzal po skončení války stát na základě Benešových dekretů. Rodina po roce 1948 emigrovala. Colloredo-Mansfeldová se vydání zámku domáhá od roku 1991, a celý areál se dokonce na čas dostal do jejího vlastnictví.

Ústavní soud ale poté vrátil spor na začátek a soudy nakonec přiřkly zámek opět státu. Zámek je i přes pokračující soudní spory přístupný veřejnosti.

Zámek v Opočně na Rychnovsku vybudovali na místě středověkého hradu Trčkové z Lípy. Posledním rodovým vlastníkem byl Adam Erdman Trčka, který byl v roce 1634 zavražděn společně s Albrechtem z Valdštejna. Poté byly trčkovské majetky zkonfiskovány a Opočno získal důstojník císařské armády Rudolf Colloredo.

Colloredové na přelomu 17. a 18. století přestavěli zámek v barokním slohu. Opočenský zámek patří mezi nejvíce navštěvované památky v Královéhradeckém kraji.

Členové rodu Colloredo-Mansfeldů, který zámek vlastnil, patřili k vášnivým lovcům | Foto: Václav Žmolík

ČTK, Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme