Rychvald mění územní plán, kvůli protestům proti novému centru na zpracování odpadů

Rychvald pracuje na změně územního plánu. Vynutili si to občané, kteří nesouhlasili se stavbou centra na zpracování odpadů, které mělo vzniknout v areálu zchátralého kravína. Lidé z okolí měli strach z hluku a znečištění životního prostředí. O dalším postupu budou jednat zastupitelé v červnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Městského úřadu v Rychvaldu na Karvinsku, kde se z evropských dotací zaplatily měděné trubky na vytápění a pak stavbaři použili plastové | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

„Máme z toho obrovský strach. Všichni obyvatelé této lokality. Co máme zprávy ze zahraničí, tak se v těchto lokalitách objevuje velké množství potkanů. To je prakticky komunální odpad,“ říká důchodce Dušan Kožušník.

„Tady se podívejte, je tu postaven nový senior park, kam důchodci chodí na procházky. Staví se tu tři další nové domy. A ti lidé jsou zoufalí, protože kolem má být smrad,“ přidává se s námitkami paní Kožušníková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé v Rychvaldě se bouří proti firmě, která chce v bývalém kravíně zpracovávat odpadky. Město mění územní plán. Více od Andrey Čánové

Lidé v Rychvaldě začali podepisovat petici a na posledním jednání zastupitelů navrhli, aby se změnil územním plán. Klíčový dokument totiž definuje, jestli na daném území může být třeba lehký průmysl, zemědělská výroba a podobně.

Výsledkem je, že se začne měnit územní plán, říká starostka Šárka Kapková ze sdružení Starostové a nezávislí:

„Změna se bude týkat oblasti v ulici Myslivecká. Bude to usilovná práce, abychom uspokojili jak naše občany, tak naše zákony. Budeme se snažit tak, aby v té oblasti nebylo možné nakládat s odpady.“

Jenže firma už zažádala o stavební povolení, napětí v obci je tak silné, že o tom rychvaldští úředníci raději nechtějí vůbec rozhodnout.

„Jsou tu na nás vyvíjené určité tlaky a cítíme, že bychom mohli být v rozhodování podjatí, proto jsme požádali krajský úřad, ať v této záležitosti rozhodne, jestli to nadále bude rozhodovat náš stavební úřad, nebo to předá jinému stavebnímu úřadu,“ vysvětluje starostka.

O změně územního plánu budou zastupitelé znovu jednat v červnu.

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme