S černou skládkou bojují i Karlovy Vary, likvidace se ovšem nedaří

Každý, kdo má chytrý telefon, může vstoupit do boje s černými skládkami. Stačí takovou hromadu odpadu jednoduše označit pomocí telefonu na online mapě v projektu ZmapujTo.cz. Že jsou černé skládky velkým problémem, dokazuje také to, že trápí například i největší české lázeňské město Karlovy Vary.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černá skládka v Jabloňové ulici v Karlových Varech

Černá skládka v Jabloňové ulici v Karlových Varech | Foto: Zdeněk Trnka

Skládka na kraji Karlových Varů existuje přibližně dvacet let. Do garáží na městské periferii nejprve pořádali doslova nájezdy zloději. Zoufalí majitelé garáží pak své majetky raději opouštěli a ponechávali svému osudu. Stovky garáží se pak naplnily odpadky, a v některých žili dokonce bezdomovci.

Nikým nehlídaný areál plný sutin a odpadků lidem vadí a sledují ho s nelibostí. „Jedině zbourat, aby tam byla čistá plocha, aby se tam nemohlo nic dávat a byl klid,“ navrhuje pan Honza, který chodí k rozbořeným garážím venčit svého psa.

Přehrát

00:00 / 00:00

O černé skládky v Karlových Varech se zajímal reportér Zdeněk Trnka

Radnice sice demolici garáží plánuje, ovšem těžko dohledává původní vlastníky objektů. Bez toho nemůže nic dělat, a tak po léta z rozlehlého areálu pouze vyváží haldy odpadků. Černou skládku se ale likvidovat nedaří.

„Každoročně máme vyčleněné finanční prostředky na to, abychom tu vysokou haldu o něco snížili,“ vysvětluje za vedení města Jaroslav Růžička z Klubu nezávislých zastupitelů.

Speciální mapový portál odhalí nelegální skládky v Česku

Číst článek

„Dokonce jsme uvažovali velmi intenzivně o tom, že bychom na to mohli získat dotaci, protože tam jsou skladovány i materiály, které jsou nebezpečné, toxické, ale nakonec to zase ztroskotalo na majetkoprávních vztazích a vazbách.“

Divokou skládku na kraji lázeňského města má po vyřešení majetkoprávních vztahů nahradit rozvojová zóna. Do té doby má být lokalita pečlivěji než dosud střežena městskými policisty. Radnice uvítá i to, když si lidé budou zaznamenávat a hlásit, které automobily nelegální odpad přivážejí.

„Samozřejmě taková v uvozovkách domobrana by určitě byla vítanou pomocí, ale trošku se obávám, že ta vymahatelnost bude velmi slabá,“ říká Jaroslav Růžička.

Zdeněk Trnka, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme