S čištěním Bořího lesa od munice pomůžou soukromé firmy, začít mají letos

Boří les u Břeclavi od nebezpečné munice vyčistí soukromé firmy. Vybrat by je měly Lesy České republiky. Se samotnou sanací odborníci začnou nejpozději na konci roku. Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD při dnešní návštěvě areálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský újezd Brdy čistí od začátku dubna pyrotechnici | Foto: Lukáš Milota

Les, který je volně přístupný, stále ukrývá asi 50 tisíc kusů střeliva. To na místě zůstalo po výbuchu muniční továrny na konci druhé světové války.

Volně rozhozená a poškozená munice se nachází na ploše asi 1800 hektarů. Vláda rozhodla o vyčištění nejvíce zamořené lokality. Jedná se o asi 500 hektarů. Počítá s náklady ve výši 50 milionů korun.

O tom, že je lokalita stále velmi nebezpečná, svědčí i počet výjezdů pyrotechniků na místo. Od července 2011 do dneška byli na místě 64krát.

Firmu, která sanaci Bořího lesa provede, mají Lesy ČR vybrat do několika měsíců. Policie vlastní kapacity nemá.

„V současné době jsou veškeré kapacity nasazeny do problémové lokality Vrbětice a v dalších částech republiky. Takže rozhodně tento typ asanace policie se svými kapacitami není schopná plnit,“ vysvětlil policejní prezident Tomáš Tuhý.

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme