S jarními prázdninami v Libereckém kraji ubylo lyžařů areálům na Javorníku a Ještědu

Na Ještědu je podstatně méně lyžařů, než tomu bývalo v uplynulých týdnech. I když podmínky k lyžování jsou i díky slunečním dnům a 80 centimetrům sněhu takřka ideální. Můžou za to překvapivě jarní prázdniny v Libereckém kraji. I když mají místní hory takzvaně za domem, jezdí do Krkonoš nebo jinam a také do ciziny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lanovka | Foto: Klára Stejskalová

Nejvíce lyžařů na Ještědu je podle zástupce ředitele lyžařského areálu Filipa Svrčka jakmile začnou pražským dětem jarní prázdniny:

„Návštěvnost o jarních prázdninách standardně stoupá zejména s pražskými prázdninami. To znamená, jakmile začaly v Praze prázdniny, v areálu opravdu bylo plno a ta návštěvnost byla velice zajímavá.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi lyžaře zavítala reportérka Eva Malá

Zato jarní prázdniny dětí z Liberecka a s tím i spojená přetrvávající ekonomická krize je na svazích velmi znát.

„Liberecké prázdniny jsou pro Ještěd spíše propad. Většinou dochází k tomu, že odjíždí někam na chatu do Krkonoš nebo kamkoliv po republice nebo do zahraničí. Snažíme se proto udělat maximum proto, abychom sem dostali Liberečáky nebo lidi z kraje, ale zatím se to nedaří."

Přesto na lyžování na Ještědu nedá spousta lyžařů dopustit.

„Úplně fantastický, je to pěkně připravený a konečně napadlo." A chodíte pravidelně lyžovat? „Hodně často, mám lyžování rád." „Ještěd je pro nás takový srdcový kopec." „My tady bydlíme kousek, takže jsme tady celou zimu." A jezdíte i jinam? „Zcela výjimečně, my jsme patrioti, takže jezdíme výhradně tady."

O pár kilometrů dál, v areálu Javorník, si mírný svah užívají hlavně rodiny s malými dětmi. Mnoho z nich uvítá pomoc instruktora lyžování. Například Helena a Ladislav Vencálkovi si přejí, aby si jejich dcerka vypilovala styl:

„Trávíme tady prázdniny a občas i víkendy. Barunka bude jezdit s instruktorkou, ta už lyžovat umí a tak piluje styl a Ondra se teprve učí."

Když máte jarní prázdniny, proč jste nevyjeli někam jinam na hory?

„My jsme se přistěhovali z Brna a nám se v Liberci líbí a nepovažujeme za nutný odjíždět z Liberce, když tady máme tolik sněhu všude."

Lyžařská sezóna se pomalu chýlí ke konci. Na Javorníku skončí, jakmile odtaje sníh. Na Ještědu plánují sezónu ukončit asi za čtrnáct dní. Nebude to ale podle provozovatele kvůli nedostatku sněhu, spíše pro nezájem lyžařů.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme