Česko 1:2 Rakousko

S obnovou po záplavách by mohla pomoci Evropská unie

Zítra se mimořádně sejde vláda. Jednat bude o pomoci krajům, které o víkendu postihly záplavy. Ve středu pak bude kabinet jednat o uvolnění dalších prostředků na pomoc postiženým regionům. Peníze na obnovu může poskytnout i Evropská unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání vlády České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Zítřejší jednání vlády o pomoci krajům bude ve znamení finančních otázek. Státní rozpočet je napjatý a vláda tak využije na úhradu povodňových škod pravděpodobně dluhopisy. Jak řekl na krizovém štábu Libereckého kraje europoslanec Robert Dušek /ČSSD/ , peníze na obnovu může poskytnout i Evropská unie.

„Nejlepší způsob pomoci by byl z fondu solidarity Evropské unie. V současné době nevíme, jaké budou škody, ale určitě to budou desítky miliónů. Měli bychom okamžitě oslovit eurokomisaře pro regionální politiku Johannese Hahna,“ řekl Dušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Dušek hovoří o pomoci EU.mp3

Záplavy na severu Čech způsobily největší škody na infrastruktuře. Zničené jsou mosty,silnice, vodovodní řad a kanalizace, energetická zařízení. Byla zničena řada domů, mnoho jich je natolik poškozených, že zřejmě skončí v demolici.

Lidé, kteří jsou v hmotné nouzi, mohou žádat o okamžitou finanční pomoc

Lidé, kteří se kvůli záplavám ocitli v hmotné nouzi, mohou dostat mimořádnou okamžitou pomoc až 47 tisíc korun. O tuto dávku se žádá podle informací z webu ministerstva práce a sociálních věcí na obecním úřadě v místě trvalého bydliště žadatele.

Stejný zákon umožňuje poskytnout mimořádnou pomoc také tomu, kdo nemá dost peněz na zaplacení nezbytných věcí a základního vybavení domácnosti.

Tato mimořádná pomoc může znamenat i stoprocentní proplacení konkrétního nákladu, za rok ale jednotlivec nesmí využít více než desetinásobek životního minima tedy jde o maximálně 31.260 korun.

Lidé, kteří se ocitli v nouzi kvůli živelní pohromě, mají také nárok na prostředky k úhradě správního poplatku nebo v případě nezbytné potřeby k úhradě noclehu. Občané žádají o tyto dávky v místě trvalého bydliště.

Ivana Bernáthová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme