S pitnou vodou není v Praze problém, infekce nehrozí, ujišťuje mluvčí PVK Mrkos

Hladina Vltavy v Praze už kulminovala a dál se prý zvyšovat nebude. Městu teď začnou problémy s úklidem. Nefunguje čistička odpadních vod a všechny splašky končí ve Vltavě. Obavy z ohrožení infekcemi ale nejsou podle vedení Pražských vodovodů a kanalizací na místě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská čistírna odpadních vod v Bubenči krátce před úplným zaplavením Vltavou

Pražská čistírna odpadních vod v Bubenči krátce před úplným zaplavením Vltavou | Foto: Jan Rosenauer

Hygienici sice upozorňují na zhoršenou kvalitu vody ve Vltavě, odpadní vody jsou ale silně naředěny dešťovou vodou a jejich koncentrace přímo v řece není jinak vysoká.

„Pro Pražany to neznamená žádné ohrožení, čistička odpadních vod se nachází po proudu Vltavy až za Prahou. Ani pro místa za Prahou to ale bezprostřední nebezpečí neznamená,“ ujišťuje generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos, podle kterého se nejedná o žádnou ekologickou katastrofu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odstavená čistička odpadních vod v Praze nepředstavuje podle Petra Mrkose z PVK pro Pražany větší problém

Neznamená to ale, že by nehrozilo vůbec žádné riziko. Řekou v tuto chvíli plují i mrtvá zvířata a další odpad, který do ní deště spláchly, ty by mohly způsobit infekce.

„Hrozba infekcí se netýká bezprostředně nefunkční čističky odpadních vod. V Praze jsme čističku odstavili včas, díky tomu je technologie nepoškozená a budeme schopní, jakmile voda opadne, obnovit čištění odpadních vod v řádu několika dnů,“ tvrdí Mrkos.

Lidé by ale podle něj měli určitě dodržovat základní hygienická pravidla. Důležité je i to, že po celém území Prahy je bez problémů distribuována pitná voda v nezměněné kvalitě, která se bere z nádrže Želivka.

POVODNĚ ONLINE: Vltava už v Praze kulminovala, evakuovaných je skoro 8 a půl tisíce

Číst článek

Stará kanalizace

V Praze ale panují obavy, že stále častější záplavy nevydrží stará kanalizace hlavně v centru města. Záplavy by pak mohly nevratně poškodit celý složitý systém ukrytý v podzemí.

„Povodně tomu nikdy neprospívají, protože dochází k poškozování vnitřního systému, letos byla situace navíc odlišná v tom, že došlo k obrovskému úhrnu srážek přímo nad hlavním městem. V době, kdy kulminovala Vltava, jsme se tak trochu topili ještě ve vlastním kanalizačním systému a byli jsme nuceni ho velmi intenzivně čerpat.“

To se projevilo i na toku Rokytky a Botiče, které byly na mnoha místech větším problémem než samotná Vltava. „I na tohle bude do budoucna potřeba se připravit,“ uzavírá Petr Mrkos.

Jiří Chum, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme