S příchodem podzimu se lidé více zajímají o dřevo na topení, do lesů se vydávají i zloději

Topit dřívím má své výhody, především je to stále ještě levné topení. Využívají ho hlavně lidé na venkově, ale i ti, kteří bydlí v domech ve městě. Správci lesů potvrzují, že zájem o palivové dřevo rychle roste před topnou sezónou i v jejím průběhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dřevo - kulatina | Foto: Comstock Images

„To je vždycky na podzim, poslední kvartál, jak se začíná ochlazovat, tak se lidi probudí a uvědomí si, že jim chybí dříví,“ říká Petr Tendler, správce Lesů ČR litoměřické oblasti.

„Zájem je vzrůstající, zřejmě má vliv i zdražení některých energií. Vstupní náklady jsou holt trošku jiné, než bývaly před pár roky," dodává šéf lesního hospodářství Města Litoměřice Vladimír Kolář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký je na Litoměřicku zájem o dřevo na topení, zjišťoval reportér Miroslav Zimmer

„Dub, buk a ještě takové to tvrdé dřevo. To sis nařežu, naštípu a topím, to mi vydrží celou zimu," vysvětluje Josef Plaček, který bydlí v litoměřické čtvrti Pokratice.

„Je s tím práce, to je jasné, je popel, ale ten je výživný na zahrádku. Našel jsem si dobrého známého, který je nejlacinější, poctivý a ještě mi přiveze trošku navíc. Vyjde mě to laciněji než elektrika nebo plyn, protože zdražuje všechno," dodává starší muž.

Městské lesy prodají ročně stovky metrů palivového dřeva. Litoměřická lesní správa vzhledem k velikosti obhospodařovaného prostoru ještě mnohem více.

„Za naši lesní správu máme číslo osm procent celkové těžby, za letošní rok to činilo zatím asi tři tisíce kubíků," vypočítává Petr Tendler.

Dřevo si mohou zájemci zpracovat sami

V městských lesích umožňují lidem takzvanou samovýrobu. Je to na smlouvu a za dodržení určitých podmínek.

„Pokud někdo z místních má zájem, necháváme i samovýrobu listnatou nebo jehličnatou, nějaké soušky nebo výchovné zásahy, probírka, prořezávka. Vyznačím dřevo, které si mohou zpracovat," upřesňuje Vladimír Kolář.

Za dřevem se ale vydávají i zloději. „Je to častý jev, každopádně. Máme kontrolní hlídky, spolupracujeme s policií, když někoho chytíme, donutíme ho, aby dřevo zaplatil. Kolega vyjíždí na ochrannou službu, spolupracujeme i s myslivci i se samovýrobci, aby upozornili, že se tam něco takového děje," shrnuje Petr Tendler.opatření, kterými se správci lesů snaží chránit porosty před zloději.

Miroslav Zimmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme