S údržbou pražských luk pomáhají ovce a kozy. Pást se budou asi na 40 místech

Trávu na loukách v Praze ode dneška spásají tři stáda ovcí. Příští tři týdny je lidé mohou zahlédnout v Prokopském údolí, Šáreckém údolí a v Trojské kotlině. Celkem nechává hlavní město takto udržovat asi 40 lokalit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ovce v Prokopském údolí. Jedno ze stád, které si magistrát objednává na „údržbu“ pražských luk | Foto: Lída Křesťanová

V Prokopském údolí se nově pase stádo 53 ovcí, víc než polovinu tvoří jehňata. Majitel stáda Antonín Zeman sem ovce přivezl z Pitkovic, kde má pronajaté pozemky. Na nich chová zvířata přes zimu.

„Přes léto se snažíme tady vypásat,“ říká chovatel, který se sem chystá v nejbližších dnech přivézt ještě 10 koz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ovce pomáhají s údržbou pražských luk. V Prokopském údolí natáčela redaktorka Lída Křesťanová

Zvířata musí 24 hodin denně někdo hlídat. Na louce s krásným výhledem na Vltavu, Barrandovské skály a na Vyšehrad to bude už počtvrté Lucie.

„Když už to člověk dělá tři roky, tak tak romantika už se z toho vytratí, ale je to furt hezký, stejně se člověk pokaždý těší, až tady bude zase,“ líčí Lucie, která tu v karavanu a spolu se svým psem i přespává.

Jak říká, práce to náročná je i není. Na starosti má stavění ohradníku i péči ovce. Stará se, aby měly vodu, liz, ale také dohlíží na jejich ochranu před lidmi se psy. „To je občas potřeba, bohužel,“ podotýká.

Louka je součástí přírodní památky Ctirad, která se nachází na pomezí Hlubočep a Smíchova. Lidé se tam dostanou asi za 20 minut od stanice metra Radlická.

Pro jedno z více než 90 zvláštně chráněných míst v metropoli je podle magistrátních úředníků spásání trávy to pravé.

Ovce v Prokopském údolí. Jedno ze stád, které si magistrát objednává na „údržbu“ pražských luk | Foto: Lída Křesťanová

„Jsou tady místa, kde se v průběhu staletá vytvořila určitá vegetace, která je specifická pro tyhle lokality. To jsou vlastně společenstva skalních stepí na vápencích. Ty fragmenty těch skalních stepí se tady nacházejí, a abychom je udrželi v určité kondici a abychom je zachovali pro příští generace, tak se musí udržovat citlivým způsobem,“ říká Petr Slavík z odboru ochrany prostředí pražského magistrátu.

Magistrát za spásání pozemků platí a chovatele pečlivě vybírá. Stejně jako vybírá, na kterých místech a kdy stádo bude.

„Kolik se pase, kolik zvířat, jak dlouho, na které jednotlivé lokalitě, to odvisí od klimatických podmínek, samozřejmě stavu vegetace, ale hlavně od konzultace s odborníky botaniky, kteří pravidelně monitorují, jaký vliv má pastva na vegetaci. Čili jsme opatrní,“ dodává Slavík.

Stádo na kraji Prokopského údolí bude tamní louky spásat ještě asi tři týdny, potom chovatel zvířata přesune jinam. Celkem nechává hlavní město takto udržovat asi 40 lokalit.

Ovce v Prokopském údolí. Jedno ze stád, které si magistrát objednává na „údržbu“ pražských luk | Foto: Lída Křesťanová

ČRo, Lída Křesťanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme