S vodítkem, nebo bez? Pokuta za venčení psa se může vyšplhat až na 30 tisíc korun

Pes je nejlepším přítelem člověka. Pořídit si čtyřnohého domácího mazlíčka ale také znamená spoustu povinností. Některé pejskařům ukládají zákony nebo vyhlášky. Městští strážníci například kontrolují, jestli lidé venčí psa na vodítku nebo zda má mazlíček identifikační čip. Na místě pak mohou udělit pokutu do výše až pěti tisíc korun, ve správním řízení pak může pejskař zaplatit až 30 tisíc korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psi Markéty Nikolínkové

Psi Markéty Nikolínkové | Foto: Honza Ptáček

Pohyb psů například v Plzni upravuje vyhláška číslo devatenáct z roku 2006. Při venčení domácích mazlíčků je podle ní nutné mít tak dlouhé vodítko, které znemožňuje útok nebo obtěžování jiných lidí.

Pokud je majitel psa nezkušený, mazlíček je těžko ovladatelný nebo se blíží k místu s větším počtem lidí, musí mít zvíře náhubek.

Plzeň ale nabízí obyvatelům několik míst, kde mohou psa beztrestně pustit z vodítka. Lidé je nejlépe najdou na internetových stránkách Plzně v sekci bezpečné město. Jedním z míst je prostor poblíž tramvajové linky číslo 1, mezi telefonní ústřednou a vysokoškolskými kolejemi. Dalším je pak velký prostor okolo Kilometrovky - tedy místo mezi plzeňskou zoo a centrem.

Zóny pro volné pobíhání mazlíčků nabízejí i Karlovy Vary. Pustit z vodítka je mohou pejskaři třeba na pravém břehu řeky Ohře, od mostu U Lávky k Ostrovskému mostu. Na vyhlášce města z roku 2012 jsou v přílohách mapy, kde může člověk najít, kam přesně se svým čtyřnohým kamarádem může.

Pokuta na místě až 5000, ve správním řízení až 30 000 korun

Všechny zásadní prohřešky, tedy pohyb psa bez vodítka, chybějící identifikační čip nebo to, že po psovi neuklidíme, může znamenat vždy stejnou pokutu. Strážníci mohou uložit až pět tisíc korun. Podle šéfa karlovarských městských policistů Marcela Vlasáka ale vždy zohledňovat závažnost protiprávního jednání.

„Pokud majitel neuklidí po svém psovi exkrement, tak je to nepříjemné, ale je otázkou, jestli je to na sankci 5000 korun. Zákon vždy hovoří o nějakém rozpětí a strážník na místě by měl posoudit, jestli to ten člověk dělá opakovaně nebo jaká je závažnost protiprávního jednání,“ vysvětluje Vlasák.

Vědci vzkazují: Mluvte na štěňata jako na děti. Líbí se jim to

Číst článek

Pokud pejskař s pokutou nesouhlasí nebo se přestupek opakuje a strážník rozhodne, že sankce nemají žádný efekt, může se případ dostat až do správního řízení. Pokuta je pak vyšší, a to až 30 tisíc korun.

„Ve správním řízení v minulosti často končily případy, kdy majitel nechal psa volně pobíhat nebo mu utekl. Došlo pak třeba i k napadení,“ popisuje Vlasák. „U běžných pejskařů se ale tohle neobjevuje. Dát mu za to, že jeho pes někde nechá exkrement, třicetitisícovou pokutu je nereálné,“ dodává Vlasák s tím, že jde opět o maximální hodnotu pokuty.

Skutečnost ale zase není tak hrozná. Podle šéfa karlovarských městských policistů Marcela Vlasáka se obvykle pokuty pohybují od 300 do 500 korun. Jinak právě v lázeňské metropoli loni řešili v souvislosti se psy přibližně dvě stovky případů.

Český rozhlas, Jan Markup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme