Šabina má novou lávku přes řeku Ohři. Nahradila tu původní z roku 1958

Šabina na Sokolovsku má novou lávku přes řeku Ohři. Ta původní už byla ve velmi špatném stavu. Obec ji nechala opravit za 2,5 milionu korun. S financováním pomohl i Karlovarský kraj, protože Šabina na evropské dotace nedosáhne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lávka mezi zimním stadionem a sportovní halou | Foto: Ivan Mls

Vážný stav lávky zjistili odborníci při revizi a obci doporučili co nejrychleji provést rekonstrukci.

„Je třeba vyměnit nejen prkna, která jsme pravidelně po čtyřech letech měnili, ale byla zasažena i ocelová konstrukce a hlavně nosné prvky, to znamená lana. Došlo to tak daleko, že se to muselo zrekonstruovat celé,“ říká starosta Pavel Pešek.

Obec proto loni v červenci začala pracovat na projektu a přípravách rekonstrukce. Financování ale nebylo jednoduché.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na novou lávku v Šabině se zaměřila reportérka Andrea Strohmaierová

„Protože jsme malá obec, máme jen některé možnosti získávat dotace. Požádali jsme Karlovarský kraj přes regionální rozvoj – cyklistickou infrastrukturu. Tam nám vyšli vstříc a dali nám 50 procent prostředků. Zbývajících 50 dala obec ze svého rozpočtu,“ uvádí Pešek.

Zhruba 96 metrů dlouhá lávka je zavěšena na lanech nad řekou a slouží jen pro pěší nebo cyklisty. Je známá svým houpáním. Konstrukce nové lávky vychází ze vzhledu té původní z roku 1958, má jen mírně klenutější tvar. Přes Ohři v Šabině se jezdilo už za středověku.

„Už za Nosticů tady býval převoz, který převážel všechny lidi ze slavkovského prostoru směrem na druhou stranu. Byl to jeden z mála přechodů Ohře v této oblasti,“ připomíná starosta.

Po válce už byl provoz větší, tak se obyvatelé rozhodli, že si sami vybudují svoji lávku. Vznikla v roce 1958.

„Stavěli to lidi, kteří tenkrát dělali na dolech. Použili materiál z lanovky, která šla z Kynšperka až do Citic na šachtu. V té době se to likvidovalo, takže se ten materiál využil,“ vypráví Pešek.

V Šabině je jedno z největších vodáckých tábořišť na horním toku Ohře. Jsou to ale právě vodáci, kteří lávku často poškodí, když se v noci vracejí z restaurací do tábořiště a zkoušejí, jak se lávka dá rozhoupat.

Všichni, kteří dnes na slavnostní zprovoznění lávky přišli, jsou spokojeni. „Je to nádhera. Těšíme se, až budeme moct chodit na procházky na druhou stranu. Chodíme na nádraží do Dasnic a na louku za řeku,“ pochvaluje si jedna z místních.

Přesně v deset hodin všechny příchozí přivítal starosta Pavel Pešek a lávku pro lidi otevřel, jako první se po ní prošly děti z místní mateřské školy.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme