Sadaři na Přerovsku stále netuší, jestli sklidí letošní úrodu jablek

Na Přerovsku začala sklizeň letních jablek, podzimní ještě dozrávají na stromech. A možná tam i zůstanou. Sadaři se totiž obávají, že kvůli ruskému embargu české obchody zaplaví levná jablka z Polska. V Týně nad Bečvou už se sadaři začali zajímat o dotace Evropské unie, které mají kompenzovat ztráty pěstitelů pro případ, že ovoce nesklidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sadaři z Týna nad Bečvou vlastní dvanáct hektarů jablečných sadů

Sadaři z Týna nad Bečvou vlastní dvanáct hektarů jablečných sadů | Foto: Jana Zemková | Zdroj: Český rozhlas

„Máme dvanáct hektarů jablečných sadů, v okolí jsme asi největší,“ prozrazuje sadař Antonín Ryšánek. „Mrazíkem a suchem nám odešlo asi padesát procent jablek. Sklizeň odhadujeme asi na 120 tun namísto původních 250 tun,“ dodává.

Kvůli poklesu cen jablek drobní pěstitelé nezásobují výkupny, nevyplatí se jim to.

„Dokonce se rýsuje varianta, že se nebude sklízet vůbec, v takovém případě by došlo ke kompenzaci. Je to v jednání. Když prodáme lidem padesát tun, tak co dělat s dalšími osmdesáti tunami? Výkupní ceny průmyslových jablek se dnes pohybují kolem 50 a 80 haléřů za kilo, což je v případě sklizně pod reálnými náklady,“ prozrazuje sadař.

Antonín Ryšánek přiznává, že se mu ještě nikdy nestalo, aby v době, kdy se chystá vyjet do sadů, stále neví, jak s úrodou naloží.

„Je to špatné, do budoucna hrozí škůdci a choroby. Embargo snížilo cenu i poptávku jablek,“ dodává sadař.

Sadaři se obávají, že letošní úrodu jablek vůbec nesklidí | Foto: Jana Zemková

Jana Zemková, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme