Sanace u Parama jde do další fáze. Pyrotechnik může nařídit evakuaci

Výkopové práce, které bude provádět pardubické Paramo kvůli sanaci ropného znečištění v sousedství firmy, dnes vstupují do nejrizikovější fáze. Minulý týden firma připravila staveniště a dnes už začne kopat. Kvůli riziku nálezu nevybuchlé munice bude celou dobu na místě pyrotechnik.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začátek sanace ropného znečištění v oblasti pardubického Parama | Zdroj: ČTK

Okolí rafinerie zasáhlo během celkem čtyř spojeneckých náletů více než 680 tun leteckých pum, tedy zhruba 1 600 kusů munice. Pravděpodobnost, že v zemi stále leží nevybuchlý arzenál, se tak blíží k téměř 100 procentům.

Podle odhadu pyrotechniků Policie České republiky se může v oblasti celého města nacházet až 130 nevybuchlých pum z druhé světové války.

Lokalita, která se bude sanovat od ropného znečištění, je velká asi jako fotbalové hřiště: z jedné strany za plotem je ubytovna, z druhé pak železniční koridor, za kterým je hned rafinerie Paramo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rizicích sanace mluvila Drahomíra Bačkorová

Práce proto bude celou dobu sledovat pyrotechnik, který také může vyhlásit evakuaci přilehlé oblasti kvůli riziku exploze. Radnice spolu se složkami integrovaného záchranného systému připravila plán evakuace včetně odklonění automobilové i vlakové dopravy, která by na trase Praha - Olomouc měla být v případě potřeby odkláněna přes Hradec Králové nebo Havlíčkův Brod.

„Je znám případ, kdy dolétla střepina o hmotnosti 7 kilogramů do vzdálenosti 800 metrů, takže nebezpečné to je," vysvětluje vedoucí krizového odboru pardubické radnice Jiří Kyncl, že likvidace pumy bude nebezpečná.

V případě, že dojde k odhalení nevybuchlé munice, musejí být přerušeny výkopové práce, místo ohledá komerční pyrotechnik, který povolá pyrotechnika z Policie České republiky. Zároveň bude zahájena evakuace první zóny v okruhu 600 metrů. Po příjezdu policejního pyrotechnika a zvážení situace může být nařízena evakuace druhé zóny do vzdálenosti 1 100 metů.

Práce u Parama mohou omezit železniční dopravu v Královéhradeckém kraji

Číst článek

Případná evakuace první zóny postihne zhruba 220 lidí. V zóně druhé to už bude až 1600 obyvatel včetně dětí z mateřských a základních škol. Opustit rizikové zóny by museli lidé na 8 - 24 hodin podle charakteru nálezu. Město zvolilo jako evakuační středisko zimní stadion a některé školy.

„Celkem je to asi 1 500 dětí, které budou muset být případně evakuovány do jiných školských zařízení,“ dodal Kyncl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl vedoucí oddělení krizového řízení pardubické radnice Jiří Kyncl

Až bude oblast prázdná, začne pyrotechnik zjišťovat, o jaký typ munice se jedná, jaký má zapalovač a zda bude lepší ji odpálit na místě, či převézt jinam.

„V otázce Parama je nejhorší a nejposlednější varianta odpálení na místě,“ vysvětlil Pavel Studený z pyrotechnické služby Policie České republiky.

Policie v případě evakuace oblasti relokuje do oblasti na 200 svých příslušníků. Starat se budou zejména o dopravní uzávěry, řízení dopravy na objízdných trasách a v neposlední řadě též ostraze majetku v evakuovaných zónách.

Pardubice tak čeká několik týdnů napětí. První riziková fáze začíná dnes, desetidenním hloubením prvního ze dvou drénů. Práce budou probíhat zhruba do června, rizikové jsou však jen výkopové práce, které bude firma provádět zhruba v rozmezí 30 - 40 dní v průběhu února a dubna.

Evakuační zóny podél výkopových prací u pardubické rafinerie Paramo | Foto: ČTK

„Již v průběhu loňského roku byly informace občanům podávány naposledy poměrně podrobně v zářijovém čísle radničního zpravodaje, kde byly všechny nezbytné pokyny včetně grafického zobrazení jednotlivých zón. Informace jsou ve velmi podrobné podobě zveřejněny na internetových stánkách města. Pořádali jsme i dvě veřejné besedy pro občany,“ popisuje Jiří Kyncl opatření, která město přijalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na místě sanace sleduje i redaktorka Drahomíra Bačkorová

Podle svědectví obyvatel lokality nebyla evakuace nacvičována. Město ale dodalo do oblasti rozhlasové tlampače, kterými by informaci o nutné evakuaci zaručeně dostali. O svoji bezpečnost se nebojí ani dělníci, kteří na stavbě pracují. Věří, že když dodrží základní pravidla bezpečnosti, nebezpečí jim nehrozí.

Pracovat a pohybovat se v oblasti nebojí ani samotní dělníci. Věří, že když dodrží základní pravidla bezpečnosti a budou respektovat pokyny pyrotechniků, nebezpečí jim nehrozí.

mkp, Marína Dvořáková, Drahomíra Bačkorová, Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme