Sanace v okolí Parama Pardubice vstupuje do rizikové fáze. Potrvá až 22 dní
První velmi riziková fáze sanačních výkopů u pardubického Parama začíná právě dnes. Odborná firma pod dohledem komerčního pyrotechnika už vyhloubila šachty a čerpací jímky. Nyní se při kopání drénů dostane ještě hlouběji do země, kde může podle odhadu historiků ležet nevybuchlá munice z druhé světové války.
Podle historiků spadlo při dvou náletech okolo 1600 leteckých pum a pravděpodobnost nálezu nevybuchlé munice je tak poměrně vysoká.
Sanační práce jsou již přibližně v polovině a riziko stoupá. Jak dnes potvrdil komerční pyrotechnik Michal Zázvorka, který je na místě, dosud se v zemi našly asi čtyři střepiny z leteckých pum. Žádný náznak kráteru po dopadu munice však zatím objeven nebyl.
Druhý drén o délce téměř 90 metrů se nachází v těsné blízkosti rafinerie. V této oblasti je nutné vykopat a osadit studny, aby bylo možné odčerpat spodní vodu. Bez toho není vykopání drénů možné.
Situaci kolem sanace v oblasti pardubického Parama sleduje redaktorka Drahomíra Bačkorová
Dnes se dělníci pohybují v hloubce přibližně osmi metrů, kde je pravděpodobnost nálezu nevybuchlé munice velká. Nelze však přesně říci, který den bude riziko největší, protože ne vždy jde všechno podle harmonogramu. Komerční pyrotechnik Michal Zázvorka předpokládá, že bude dohlížet na výkopové práce ještě přibližně tři týdny.
Radnice proto předem připravila plán evakuace okolí Parama. V první zóně by se měla evakuace týkat přibližně několika stovek lidí, v druhé zóně již jde o tisíce občanů včetně dětí z mateřských a základních škol. Krizový scénář má připravený i dopravní podnik a České dráhy, protože výkopové práce se nacházejí v těsné blízkosti železničního uzlu Pardubice - Praha a Pardubice - Hradec Králové.
„Jeden drén o délce 30 metrů by měl být zhotoven zhruba za 10 dní,“ vysvětluje vedoucí krizového odboru magistrátu Jiří Kyncl a pokračuje:
„Druhý drén, který ale bude mít zhruba asi měsíční odklad oproti prvnímu, v délce 90 metrů by měl trvat asi 22 dnů, to znamená těch 10, respektive 22 dní je nejrizikovější období z celého období provádění stavby.“
Pokud by došlo k nálezu nevybuchlé pumy, komerční pyrotechnik by přivolal pyrotechnika policejního, který by v součinnosti s hasiči a policisty vyhlásil evakuaci. Až by se všichni lidé dostali do bezpečí, došlo by buď k likvidaci pumy přímo na místě, nebo k jejímu převozu na bezpečnější místo, kde by byla munice odpálena.