Sanitky často vyjíždějí i k lidem, kteří pomoc záchranářů nutně nepotřebují

Záchranky musí stále častěji řešit zbytečné výjezdy. Lidé například požadují příjezd sanitky, přestože by si k lékaři mohli dojít sami. Množí se také případy zneužívání tísňové linky. Nejčastěji volají děti, které se nudí ve škole, opilci nebo vtipálci. Riskují tak pokutu až 100 tisíc korun nebo týden zablokovaný mobil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranářům se vozy líbily

Záchranářům se vozy líbily | Foto: Radek Ctibor

Počet zbytečných telefonátů na linku 155 se v Praze pohybuje kolem desítek až stovek měsíčně, říká náměstek ředitele zdravotnické záchranné služby Jaroslav Valášek. To je ale prý ještě poměrně malé číslo.

Od zavedení linky 112 navíc falešná tísňová volání směřují především na ni. „Jak sledujeme ta čísla, tak zavedením linky 112 to u nás rapidně, ale skutečně rapidně pokleslo,“ potvrzuje Valášek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ředitele pražské zdravotnické záchranné služby Jaroslav Valášek přiblížil, jak často se potýkají se zneužitím tísňového volání

Ne každý neodůvodněný telefonát nicméně znamená výjezd záchranky. „Samozřejmě je zde také možnost operátora takovýto hovor prostě přerušit, zavěsit. A nějakým způsobem to řešit třeba s policií, zablokováním toho mobilu, to je asi optimální. Skutečně takovéto hovory neznamenají výjezd sanitky. Výjezd sanitky je vyhodnocen operátorem a skutečně sanitka vyjíždí tam, kde jsou nějaké zdravotní problémy,“ vysvětluje Valášek.

Záchranná služba by se měla přivolávat až při vážnějších komplikacích, sanitku ovšem v Praze často požadují i lidé, kterým se přitížilo mimo ordinační hodiny praktického lékaře a nedokážou se vlastními silami dostat na pohotovost.

„Potom lze asi těžko považovat takové volání, kdy člověku je špatně, je to laik a nedovede správně vyhodnotit svůj zdravotní stav, a poslední linka, která je, je linka 155, za zneužití, to bychom asi neuspěli ani u soudu,“ uvažuje Valášek.

Jen osm lidí ze sta volá na tísňovou linku hasičů Libereckého kraje kvůli pomoci

Číst článek

Pokud by si ale sanitku zavolal vtipálek předstírající špatný zdravotní stav, jednalo by se o jasný případ zneužití, který by záchranná služba předala k řešení policii a požadovala by náhradu škody.

„Takový výjezd se dá spočítat, rozhodně jde také o počet kilometrů, jde o kvalitu posádky, kterou bychom tam poslali, jestli to je s lékařem, nebo bez lékaře, samozřejmě ta s lékařem by vyšla dráž, ale bude to v řádu tisíců korun. Několik tisíc korun to bude,“ vypočítává Valášek.

Martina Spěváčková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme