Sasko si stěžuje na pyrotechniku z Česka, lupiči se s ní dostávají do bankomatů
V Sasku řeší problém se zábavní pyrotechnikou koupenou v Čechách. Podle tamních úřadů se tam například zloději snaží pomocí silných petard dostat do bankomatů nebo automatů na cigarety. Zábavní pyrotechnika se u nás dá sehnat celoročně. Německé úřady teď po Česku chtějí, aby její prodej omezilo jen na určité dny v roce.
„V poslední době lze zesílenou měrou pozorovat, že právě pomocí této nelegální pyrotechniky se páchají trestné činy. Mohou pomocí toho v podstatě nechat explodovat buď automat, bankomat nebo nějaký jiný přístroj, který obsahuje peníze,“ popsal saský ministr spravedlnosti Sebastian Gemkow.
„Také v oblasti politicky motivované kriminality vidíme, že pořádají útoky na nejrůznější kanceláře, zařízení a podobně,“ dodal.
V Sasku přibývá případů zneužívání zábavní pyrotechniky, kterou si Němci kupují v Česku. Pomocí ní se pak snaží dostat například do bankomatů nebo automatů na cigarety. Reportáž Tomáše Kopeckého
Zájem německých zákazníků potvrzuje prodejce pyrotechniky z Teplicka Vladimír Zacharda. Do jeho obchodu zavítají v průměru čtyřikrát do měsíce.
„Přijde sem zákazník, mluví německy. Já samozřejmě ani nevím, jestli tady tráví nějakou rekreaci, jestli to tady bude střílet. Většina z nich kupuje pyrotechnické předměty kategorie F2 a F3. Jsou to kompaktní výrobky, které slouží pro oslavu narozenin. Nestalo se mi, že by někdo požadoval výbušniny nebo petardy typu F4,“ říká Zacharda.
Spolupráci v této problematice na nedávném setkání slíbil český ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO. Podle něj stojí za úvahu, jestli se nevydat stejnou cestou jako Německo nebo Polsko, kde je prodej zábavní pyrotechniky omezen na několik posledních dní v roce.
„My pochopitelně hledáme všechny cesty, jak s tou nedobrou situací něco udělat. Takže zvažuje možnosti v této oblasti,“ tvrdí ministr Pelikán.
„Na druhou stranu se zdá, že pokud jde o možnost přísnějších kontrol, tak je problém v rozsahu prodejů, které jsou obtížně ukontrolovatelné.“
Regulace prodeje pyrotechniky
Pochybnosti o účinnosti omezení prodeje nebo zpřísnění kontrol má také Vladimír Zacharda.
„Je spousta možností, jak si pyrotechniku pořídit jinak. Všichni víme, že existují vietnamské tržnice, kde se dá koupit takřka ledacos. Potom je tu internet, kde není problém, abyste si koupili zásahovou výbušku nebo cokoliv. Stačí otevřít stránky a objednat,“ dodává Zacharda.
Nákupy zábavní pyrotechniky přes e-shopy jsou obtížně kontrolovatelné také podle českých úřadů. Nelegální přesuny velkého množství zábavní pyrotechniky mezi hranicemi například v kamionech nezaznamenává česká celní správa ani česká policie.
Česká obchodní inspekce provádí kontroly pyrotechniky v tržnicích a kamenných obchodech po celý rok. „Od prvního ledna loňského roku až do 31. ledna letošního roku jsme provedli 48 kontrol a v 25 případech jsme zjistili porušení právních předpisů,“ potvrzuje ředitelka inspektorátu pro severní Čechy Renata Linhartová.
V těchto případech šlo o prodej zábavní pyrotechniky člověku mladšímu patnácti let. Nejednalo se ale o vysoké třídy nebezpečnosti.