Sběrači kovů pořádají nájezdy do vesnic v pohraničí. Kradené věci končí v Polsku, myslí si místní

Obyvatelé Habartic mají podezření, že kradené kovové předměty z jejich vesnice končí v polských sběrnách. Podobné problémy musela další vesnice Heřmanice řešit s velvyslankyní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo kde se auta rozebírala | Foto: Policie ČR

České sběrny už téměř dva roky nevykupují železný šrot za hotové peníze. Projevilo se to na snížení počtu krádeží železa a barevných kovů. Nicméně v česko-polském příhraničí lze tento „byznys“ provozovat dál. V polských sběrnách dostanou totiž sběrači kovů i nadále peníze na ruku.

Podle lidí z Habartic na Frýdlantsku v Polsku zřejmě končí i kradené kovové předměty od nich z vesnice. „Kradou se auta, značky, stará čerpadla, cirkulárky, motorové pily nebo i celý sklep,“ popisuje situaci obyvatel Oldřich Kučera.

Vesnice bezprostředně sousedí s polským městem Zawidów. Podle starosty Stanislava Briestenského (nezávislý) mohou čeští nebo polští sběrači kovu chodit díky Schengenu volně sem a tam a prodávat prakticky bez povšimnutí železo a barevné kovy v polských sběrnách. „Nemají žádná omezení. Vykupuje se tam železo a barevné kovy tak, jako dříve u nás přímo za peníze,“ říká Briestenský.

Výkupny surovin platí více za papír než za železný šrot

Číst článek

Podle něj krádežím nahrává špatná ekonomická situace v příhraničí. „Sousedíme s mnohatisícovým městem, kde je sociální politika jiná a je tam plno nezaměstnaných, tak se prostě krade,“ vysvětluje.

O tom, že v česko-polském pohraničí kvete šrotová turistika, nemají lidé na Frýdlantsku pochyb. Policistka Vladimíra Šrýtrová ale zvýšený počet krádeží železa a barevných kovů nepotvrzuje. „Za poslední období nemáme na tomto území téměř žádné krádeže, které by se týkaly železného šrotu. Tím nechceme říct, že by ke krádežím nedocházelo, ale pokud k nim dochází, občané to nehlásí.“

Šrotová turistika donedávna trápila i nedaleké Heřmanice. „Chodili nám sem občané Polské republiky pro železo a to už tříčtvrtce roku není,“ konstatuje starosta Vladimír Stříbrný (Starostové pro Liberecký kraj). Vyplatila se podle něj spolupráce s policií a také s polskou velvyslankyní v Praze.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme