Schwarzenberským kanálem na Šumavě popluje dřevo jako za starých časů

Na Šumavě se bude zase plavit dřevo. Ukázku toho, jak se v minulosti dopravovalo dříví z těžko přístupných lesů, bude vidět dnes na Jeleních vrších nedaleko Nové Pece. Polena a klády se na pouť po umělé vodní cestě vydají po 14. hodině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několikrát za rok zde můžete sledovat tradiční plavení dříví | Foto: Romana Kostohryzová

„Dříví bude plaveno. Začne se vhazovat pod myslivnou na Jeleních vrších. Dříví poplave zhruba 1,5 kilometru. A samozřejmě si to lidé budou moci také vyzkoušet. Určitě je do toho také zapojíme,“ slibuje plavební ředitel Hynek Hladík.

K usměrňování dřeva ve vodním kanále slouží takzvané plavební háky - okovaná bidla - a zájemci mají při ukázkách plavení dřeva šanci vyzkoušet si toto nářadí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plavení dříví na Šumavě natáčel redaktor Ivan Mls

Jak Hladík doplňuje, Schwarzenberský kanál sloužil v minulosti hlavně k tomu, aby se palivové dříví dostalo ze šumavských lesů do Vídně.

„Palivové dříví bylo dvě až tři stopy, to znamená 60 až 90 centimetrů. My teď plavíme zhruba metrová polena a přidáváme i několik klád,“ vysvětluje Hladík.

Za týden se turisté na Šumavě mohou vypravit k dalšímu zrekonstruovanému úseku kanálu - u hraničního potoka Ježová-Iglbach. Tam popluje dřevo přes hranici z Rakouska do Čech.

Ivan Mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme