Sdružení osočilo pardubickou radnici kvůli starému projektu obnovy parku. Město kritiku odmítá

Občanské sdružení Chráníme stromy tvrdí, že pardubická radnice v minulosti nepodávala pravdivé informace o projektu revitalizace Tyršových sadů. Posudky k žádosti o evropskou dotaci na opravu parku z minulého roku podle nich dokazují, že projekt byl cenově i termínově nereálný, o čemž prý radnice neinformovala zastupitele. Pardubická radnice kritiku odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tyršovy sady | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Předseda sdružení Chráníme stromy Miroslav Seiner se domnívá, že pardubičtí zastupitelé neměli důležité informace o stanovisku regionální rady, že by dotace kvůli vysokým nákladům nemusela být přidělena.

„Nevíme o tom, že by se tuto skutečnost dozvěděli zastupitelé, kteří potom ještě schvalovali další postup. A já se domnívám, že řada zastupitelů by se možná rozhodovala o projektu úplně jinak, kdyby věděla, že rada projektu Severovýchod označila ten projekt doslova za nerealizovatelný v cenách a termínech, které město předložilo v žádosti o dotaci,“ uvedl Seiner.

Projekt revitalizace se dlouhodobě potýká s problémy. Odpůrci mu vytýkali nadměrné kácení stromů a také vysoké náklady. Veřejnou soutěž na realizaci projektu vyhrála brněnská firma DIS, ta však od něj později odstoupila.

Pardubická radnice loni v září žádost o evropskou dotaci na opravu Tyršových sadů stáhla. Architekti pak projekt upravili. Podle sdružení však ve skutečnosti nešlo o kompromis s veřejností, ale o to, že by žádost o dotaci Evropská komise stejně zamítla.

Město: Rozhodla nejnižší cena

Náměstek primátorky František Brendl s tvrzením, že by se projekt na revitalizaci Tyršových sadů předělával kvůli zápornému hodnocení regionální rady, která přiděluje dotace, nesouhlasí. Navíc je podle něj už bezpředmětné reagovat na něco, co už v tuto chvíli není aktuální.

„Těžko se vyjadřovat k něčemu, co by bylo, kdyby bylo. Občanské sdružení vytáhlo hodnocení projektu, který byl stažen. A jestli ta cena byla realizovatelná nebo ne, to já nevím. No asi ne, když ta společnost teď odstoupila,“ řekl Brendl.

Město podle něj navíc mohlo o projektu jen těžko rozhodnout jinak. „Když máme zákon, který stanoví, že vítězem je ten, kdo podá nejnižší cenovou nabídku, tak já si tam nemůžu vybírat, jestli řeknu: Spíš by to udělala tahle společnost za tyhle peníze, bude to větší jistota, já to dám jí. Ne, zákon hovoří jasně. Pakliže splní kritéria, tak bereme toho s nejnižší cenou, a to byla společnost DIS,“ hájil postup města Brendl.

Naďa Kubínková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme