Sedm měst v Moravskoslezském kraji už překročilo kvótu pro zamoření ovzduší prachem

Další města v Moravskoslezském kraji už překročila kvótu pro zamoření ovzduší prachem. Horší vzduch, než je legální, tak dýchají obyvatelé už sedmi měst v regionu. Ačkoli topná sezóna ještě neskončila, odborníci začínají pomalu hodnotit, jaká byla z hlediska smogu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouřící komín (ilustrační foto) | Foto: F. Tichý

„Je to asi horší,“ zamýšlí se Blanka z Havířova nad otázkou, jak se v letošní zimě dýchalo. Mladá maminka nemá v ruce žádná statistická data, její mínění ovlivnily zdravotní problémy malého syna.

„Malý měl zápal plic. Když je prach a ovzduší je špatné, tak se mu špatně dýchá. A musíme foukat, jsme astmatici,“ říká Blanka.

Podle Jiřího Bílka ze Zdravotního stavu v Ostravě ale zatím v letošní topné sezoně nestoupaly naměřené hodnoty prachu do tak závratných výšin, jak tomu bylo dříve:

„K překračování limitů docházelo a dochází v počtu, který je nepřijatelný. V tomto se nic nezměnilo. Ale myslím, že celkové průměry za topnou sezónu budou lepší, než v předchozích letech, protože jsme měli i horší zimy."

Kamila Plocková ze Sdružení Čisté nebe se zatím do hodnocení zimy pouštět nechce. Důvod k optimismu ale nevidí:

„Pokud se podíváme na předchozí rok 2012 ve srovnání s rokem 2011, tak vidíme, že situace je víceméně stejná. Ale to neznamená, že je dobrá. Jak v rámci České republiky, tak na evropské úrovni je Ostrava tím černým puntíkem. A nejen Ostrava, ale celý region.“

Nejhůře se dýchá lidem v Ostravě - Radvanicích, alespoň podle počtu dnů, kdy tam byl překročen limit pro polétavý prach. Od začátku roku už 47krát.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme