Šéf stavebního úřadu v Bílině dostal sedmiletý trest za nelegální povolení solární elektrárny

Vedoucí stavebního úřadu v Bílině Milan Vondráček má jít za zneužití pravomoci úřední osoby a nebezpečné vyhrožování na sedm let do vězení. Rozhodl o tom dnes Krajský soud v Ústí nad Labem. Vondráček zároveň šest let nesmí vykonávat funkci s rozhodovacími pravomocemi ve státní správě a samosprávě. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se odvolal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud

Soud | Foto: Český rozhlas, Filip Jandourek

Vondráček podle soudu v roce 2010 dovolil stavbu fotovoltaické elektrárny v rozporu s územním plánem, a tím umožnil firmě Energosun vyšší výdělky, než kdyby výrobu elektřiny spustila později.

„To, že je takové rozhodnutí v rozporu s plánem, vyplývá i z jeho předchozích vyjádření a materiálů, které dával do rady města Bílina,“ zdůvodnil soudce Jiří Bednář.

Vondráček svému podřízenému údajně vyhrožoval výpovědí či smrtí, pokud povolení nenapíše. „Takže i z toho je potom dovozováno, že věděl, co činí, a činil tak právě s tím úmyslem, aby zvýšil prospěch té společnosti, která solární elektrárnu stavěla,“ dodal soudce.

Díky rozhodnutí úřadu a dřívějšímu spuštění elektrárny má Energosun na 20 let státem garantovanou výkupní cenu elektřiny. Prospěch, který má firma z rozhodnutí úřadu, soud vyčíslil na více než 87 milionů korun.

Vondráček je v podmínce za jiné nezákonné rozhodnutí a vedoucím stavebního úřadu bude, dokud radnice nedostane písemný rozsudek.

Gabriela Hauptvogelová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme