Sekerník z Petrovic vyrobil nebo opravil kolem čtyřiceti mlýnských kol

Vodní mlýny můžeme v dnešní době obdivovat především ve skanzenech, ale i tyto stavby čas od času potřebují opravu. Pak ke slovu přicházejí sekerníci. Jedním z nich je i František Mikyška ze Sedlčanska, který se pyšní titulem nositel tradice lidových řemesel a je také největším výrobcem a opravářem mlýnských kol u nás. Za sebou už má práci na čtyřech desítkách mlýnských kol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochrana památek má nejen historický, ale také etický rozměr. | Foto: Fotobanka Stock.xchng

František Mikyška se narodil 24. září 1949 ve mlýně v Kojetíně u Petrovic na Sedlčansku. Rodina měla dlouhou mlynářskou tradici. Od dětství se sbližoval s prací ve mlýně a osvojoval si znalosti potřebné při opravách a údržbě mlýna.

Doba tehdy nepřála tomu, aby se z něj stal mlynář, a tak se vyučil zedníkem. V 70. letech si ale předsevzal, že rodnému mlýnu postaví vodní kolo, kterému několik let chybělo.

„Měl jsem nějakou mlynářskou literaturu, kde bylo pár obrázků, a tak jsem tam něco nastudoval, protože to původního kolo bylo už spálené. A to bylo moje první kolo, na tom mém mlýně, kde doteď bydlím,“ říká o svých začátcích František Mikyška.

Postupem času se o jeho dovednosti dovídali lidé v okolí, kde začal opravovat další mlýnská kola, a to ho přivedlo k dalším a větším zakázkám. Dnes má za sebou kolem čtyř desítek mlýnských kol po celé republice.

Jeho práce je k vidění například na obou mlýnských kolech na Čertovce na pražské Kampě, ve skanzenech Zubrnice, Strážnice nebo na Vysokém Chlumci. „Tam jsme dělali opravdu krásný mlýn. To je na závěr mé profesní kariéry. Takový památník tady v kraji, protože ten se opravdu povedl,“ vzpomíná na jednu ze svých posledních zakázek.

V současné době se snaží sekernické řemeslo předat svým dvěma synům. Ti jsou vyučení truhláři a v posledních letech na mlýnských kolech pracují se svým otcem. „Snažím se, aby do řemesla zabředli trochu víc, ale zatím se mi to moc nedaří,“ dodává s povzdechem František Mikyška o budoucnosti tohoto krásného staročeského řemesla.

Radek Ctibor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme