Semily odstraní normalizační mozaiku na náměstí. Opozice i část lidí nesouhlasí

V Semilech se zřejmě navždy rozloučí se svým srpem, kladivem a rudou hvězdou. Odstranění totalitní mozaiky z budovy na Riegrově náměstí, o kterém rozhodlo nové vedení města, ale vyvolalo mezi místními velké diskuse. Někteří lidé chtějí, aby tam komunistické symboly zůstaly jako varování pro budoucí generace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Symbol srpu a kladiva na fasádě domu na Riegrově náměstí v Semilech

Symbol srpu a kladiva na fasádě domu na Riegrově náměstí v Semilech | Foto: Marína Dvořáková

„Tím, že je to doplněné citátem od filozofa Santayany, že kdo nezná svou minulost, je odsouzený opakovat, jsme památník, který původně měl připomínat krásy komunismu, obrátili proti komunismu,“ říká bývalý starosta Semil a současný poslanec za TOP 09 Jan Farský.

Podle něj by měla tato totalitní symbolika zapůsobit na kolemjdoucí jako memento a varování.

Místostarosta František Mojžíš z hnutí SPOLU se ale na něj nechce dívat. „Já jsem v tom socialismu žil, čili k nějakému takovému mementu to má daleko a ta mozaika tam skutečně nepatří. Uráží to všechny poctivé lidi,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Semily nejspíš odstraní normalizační mozaiku na náměstí. Názory pro a proti zaznamenala ve městě Ivana Bernáthová

Kontroverzní dílo, které je na průčelí domu od 70. let, bylo dlouho zakryté billboardem. Po odkrytí mozaiky lidé na radnici i v ulicích diskutovali, co s ní. Policie dokonce šetřila, zda se nejedná o propagaci komunismu. Nakonec případ odložila a minulé vedení radnice přidalo k mozaice zmíněný citát.

Zajímavé je, že se přímo před mozaikou těžko hledal člověk, který by ji chtěl odstranit. „Určitě je to tam z nějakého důvodu, tak proč by to tam nebylo,“ diví se studentka Veronika.

K ní se přidávají i dva důchodci. „Připomíná mi to lepší dobu, než je teď. Pokud jde o stáří, o zdravotní péči, tak určitě. Když sháníte lékaře, tak vám ho nabídnou 50 nebo 70 kilometrů od domova. To je na dnešní době smutné. Ale zase je spousta věcí, které jsme dřív neměli. Nemohli jsme jet na kávu do Vídně bez devizáku.“

Srp a kladivo by mohl nahradit znak města

Učitelka Lenka by mozaiku zachovala pro školáky. „Mám osmáky a kolikrát jsme diskutovali o komunismu jako takovém. Povídáme si to tom, co se dělo za zvěrstva v té době, a oni vědí, že to nebylo dobře. Ten symbol už nevnímají, nemají to vůbec zažité, takže si myslím, že jako vzpomínka na historii pro mladé lidi je to dobré,“ míní.

Ukrajince Irině, která v Semilech pracuje jako kuchařka, ale totalitní symbolika hodně vadí. „Souhlasím, aby to zmizelo. Já myslím, že komunismus není dobrý,“ říká.

„Sundáme to hned, jako to odsouhlasí zastupitelstvo. Domluvené práce jsou,“ zdůrazňuje František Mojžíš. „Zatím tam nebude nic. Uvidíme do budoucna, možná se celá stěna bude zateplovat. Co se ke mně dostaly názory, tak nejvíc by si lidé přáli, aby tam byl znak města Semily,“ dodal místostarosta.

Ivana Bernáthová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme