Senát bude řešit budoucnost bývalých Lázní Kyselka

Senátoři projednají petici za záchranu bývalých Lázní Kyselka na Karlovarsku. Kdysi výstavní budovy se dnes rozpadají a patří mezi nejvíce ohrožené památky v západních Čechách. Do současného stavu se areál dostal hlavně kvůli neúspěšné privatizaci v 90. letech minulého století.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lázně Kyselka

Lázně Kyselka | Foto: Zdeněk Trnka

Na podzim loňského roku navštívil Lázně Kyselka prezident Václav Klaus a příznivce historického komplexu příliš nepotěšil. „Já nejsem památkář, ale největší světová památka to asi není.“

Prezident tehdy uvedl, že najít využití pro staré budovy bude velice těžké. Tato slova pronesl po představení záměru zachovat z bývalých lázní pouze 5 nejcennějších objektů. Projekt tehdy uvedl za Karlovarské minerální vody Alessandro Pasquale.

„Zatím jsme ve fázi, kdy analyzujeme reálné náklady, které by s projektem souvisely. Předběžně uvažujeme o částce kolem 400 miliónů korun.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Osud bývalých Lázní Kyselka sleduje redaktor Zdeněk Trnka

Ministryně kultury Alena Hanáková při své jarní návštěvě regionu uvedla, že sejmutí památkové ochrany ze zchátralých budov není na pořadu dne. Kyselce tak zatím demolice nehrozí.

Peticí za záchranu Kyselky se teď bude zabývat senát. Jeden z iniciátorů petice, Martin J. Kadrman z Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví, s napětím očekává výsledek jednání.

„Problematika Lázní Kyselka už není pouze regionální, ale stává se celorepublikovou, takže věříme, že senát naši iniciativu podpoří.“

Pod peticí za záchranu Kyselky je podepsáno na 18 tisíc lidí z celé republiky.

Igor Maňour, Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme