Senát podpořil petici za zachování porodnice v Žatci, zrušit ji chce VZP

Senátoři podpořili petici za zachování porodnice a dětského oddělení v žatecké nemocnici. Podepsalo se pod ní 18 tisíc lidí. Lůžková oddělení v Žatci chce zrušit Všeobecná zdravotní pojišťovna, která jim neobnovila smlouvy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žatec

Žatec | Foto: Žatec.cz

Schválení petice předcházela tříhodinová rozprava. Ministerstvo zdravotnictví argumentovalo, že jsou nutné úspory, sociálnědemokratičtí senátoři chtěli dostupnost péče.

Ředitel VZP Pavel Horák postoj pojišťovny před senátory obhajoval tím, že dvě lůžková oddělení v Žatci nepotřebují. „Čemu se věnujeme dneska, není nic nového. Vlny optimalizace a toho, že zařízení je méně, protože se péče centralizuje, už proběhly v minulosti a týkaly se jak Prahy, tak regionů,“ řekl.

Ředitel žatecké nemocnice Čestmír Novák proti rušení porodnice namítl, že redukce dvou ze tří oddělení by vedlo k faktickému zániku celé nemocnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor o zrušení žatecké nemocnice vysvětlovali ve Stalo se dnes senátor Marcel Chládek a Petr Veselský z VZP v Ústí nad Labem

Šéf ústecké pobočky VZP Petr Veselský některé senátory zvedl ze židle návrhem, že by petiční právo mělo podléhat zpoplatnění. „Že by petice měly být podpořeny tím, že by za každý podpis měl každý člověk, který to podepisuje, něco zaplatit, aby váha a uvědomění toho, co podepisuje, bylo vyšší. Pak bychom se možná k takto vysokým číslům nedostávali,“ prohlásil.

Senátor Marcel Chládek to nazval drzostí, jaká na půdě horní komory ještě nezazněla. „Viděli jste naprostou aroganci úředníka. Takové lidi v republice živíme, a aroganci, že by měli platit za každý podpis, to si tady z úředníků ještě nikdo nedovolil,“ rozčiloval se.

Veselský argumentoval tím, že VZP si region důkladně zmapovala a nejdelší dojezd jí vyšel na 32 minut. Přitom limit navrhovaný ministerstvem je 45 minut.

S tím nesouhlasí Chládek, který si podle svých slov dojezdové vzdálenosti sám projel: „Jedna věc je počet porodů a druhá věc je dostupnost. Obávám se, že pokud by byla zrušena porodnice v Žatci a také je v ohrožení porodnice v Rakovníku, rodily by poté rodičky na poli. Je něco jiného 35 kilometrů po silnici 1. třídy a po silnici 3. třídy. Nejbližší nemocnice je autem v dojezdu 45 až 50 minut.“

Lidé věří v dobrý konec

Zánik oddělení už dřív neodsouhlasila zastupitelstva okolních obcí i kraje. Žatecká nemocnice je spádová pro téměř 90 tisíc obyvatel regionu. Lidé tak vnímají podporu senátorů jako jistou naději. Nikomu se totiž nechce například s dětmi dojíždět až do nemocnice v Chomutově, Mostě nebo Rakovníku.

„Ráda bych, aby ji prodloužili, protože nám je tady třeba jak dětské oddělení, tak gynekologické. Jako matka od dětí si neumím představit dojíždění do nemocnic mimo Žatec. Lidi se budou bouřit,“ říká asi pětatřicetiletá žena, která s peticí objížděla celé Lounsko.

Starostka Žatce za Volbu pro město Zdeňka Hamousová si myslí, že dnešní podpora senátu by měla mít svou váhu: „Projednáváním v Senátu se opět ukázalo, že naše požadavky jsou oprávněné a že by se VZP měla zamyslet nad dostupností a rozsahem akutní zdravotnické péče na Lounsku.“

Usnesení senátorů má doporučující charakter. Konečné slovo mají ministerstvo zdravotnictví, pojišťovny a kraj.

Jestli bude mít dnešní podpora senátorů vliv na plány VZP, se uvidí nejspíše do konce září.


Zvětšit mapu

Martin Drtina, Jan Beneš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme