Senát vyzval Karlovarský kraj k ochraně chráněných objektů Lázní Kyselka

Senátoři vyzvali krajský úřad Karlovarského kraje, aby okamžitě zabezpečil památkově chráněné objekty v areálu Lázní Kyselka. Úřady podle senátu zaspaly, protože v Kyselce nevyžadovaly dodržování památkového zákona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lázně Kyselka | Foto: Zdeněk Trnka

Kvůli chátrání a devastaci lázní na Karlovarsku se na senátory obrátili organizátoři petice, která chce areál zachránit. Mají totiž obavy o to, jak společnost Karlovarské minerální vody s chráněnými budovami naloží.

Domnívají se také, že firma, která areál vlastní, neopraví všechny chráněné budovy a nechá je zdevastovat. Podnik se brání s tím, že jeho podnikání nemá na stav objektů žádný vliv.

Podle senátu i jednoho z organizátorů petice, prezidenta Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví Pavla Riese, ale v tomto případě zaspaly také úřady, které nevyžadovaly dodržování památkového zákona.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví Pavel Ries hovořil o Lázních Kyselka

„Povedlo se však dostat Kyselku do velkého povědomí,“ říká Ries. „Dnes už se nad tím nedá mávnout rukou s tím, že Kyselku nikdo nezná. Díky památkářům je také známo, že se jedná o skutečně velmi vzácný architektonický komplex, který stavěli velmi slavní architekti.“

Postoj senátu má podle Riese více morální než právní účinek. „Senát může pouze doporučit či žádat, nemá to však samozřejmě žádný právní dopad. O ten ale nejde,“ tvrdí Pavel Ries a dodává:

„My jsme již loni v dubnu na prvním setkání ke Kyselce, které svolával Karlovarský kraj, říkali, že se Kyselka nedá řešit právně. Právo selhalo, dvacet let ukazuje, kam to šlo, když se to řešilo právně nebo vůbec. Lázně Kyselka se dají řešit pouze morálně a politicky.“

Václava Marešová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme