Senátoři se volí po šesti letech, neplatí to ale všude. V Hoříně a Psárech musí ještě pár let počkat

Vybrat si svého senátora po šesti letech nemohou voliči všude. Obyvatelé sedmi obcí v Česku půjdou k volebním urnám nejspíš až po deseti letech. Žlutý hlasovací lístek měli letos využít například lidé z Hořína na Mělnicku nebo Psár u Prahy. Kvůli změně volebních obvodů pro volby do Senátu si ale na hlasování budou muset ještě několik let počkat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Hranice senátních obvodů se změnily proto, aby každý senátor zastupoval zhruba stejný počet lidí, průměrně to je 130 tisíc obyvatel. Některým obcím se změna volebního obvodu nelíbí.

„Pro nás je to velmi nepříjemná záležitost. Pokud budeme mít senátora, který bude hájit naše zájmy a pochází z našeho regionu, tak zná naši problematiku, například co se týče povodní,“ říká nezávislý místostarosta Hořína Jan Žižka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátoři se volí po šesti letech, neplatí to ale všude. V Hoříně a Psárech si musí ještě pár let počkat. Natáčela Pavla Firbacherová

Zhruba 650 voličů patřilo před šesti lety pod volební obvod Mělník. Kvůli nárůstu obyvatel v Česku ale nově obec spadá pod Českou Lípu. Ta ale volila senátora před dvěma lety. Podobných případů je v republice podle mluvčí Českého statistického úřadu Petry Báčové víc.

„Sedm obcí, například Libeř, Pohoří a Psáry, budou volit až v roce 2020. Jde ovšem o předpověď vycházející ze současného stavu. Zákonodárce mění vymezení senátních obvodů každé dva roky, takže situace může být nakonec jiná,“ sdělila Báčová.

VIZITKY KRAJSKÝCH LÍDRŮ

Číst článek

Přestože v Hoříně na Mělnicku letos senátora nevolí, museli úředníci připravit volební místnost. Konají se zde totiž volby do zastupitelstva Středočeského kraje.

Nechybí proto plenta, volební urna, prázdné obálky s razítkem ani náhradní hlasovací lístky. Pětičlenná volební komise bude mít podle své předsedkyně Miroslavy Chvojové o něco jednodušší práci při sčítání hlasů, než kdyby v obci byly zároveň i volby do Senátu. „Bude to podle mě asi o hodinu rychlejší. Záleží také na tom, kolik přijde voličů,“ dodala Chvojová.

Krajské volby se konají ve všech krajích Česka s výjimkou Prahy. Volí se také do Senátu, a to konkrétně ve 27 obvodech. Volební místnosti se otevřou v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Případné druhé kolo senátních voleb se koná v pátek 14. a v sobotu 15. října ve stejných časech.

Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme