Seniory v Lounech mají před zloději ochránit osobní alarmy

Alarm ve tvaru malé klíčenky by měl ochránit seniory v Lounech před zloději, násilníky, ale pomoct by měl i v případě, že se jeho majiteli udělá nevolno. Při spuštění hlasitého alarmu by měli kolemjdoucí nebo sám senior přivolat hlídku strážníků. Zatím rozdala lounská městská policie stovku alarmů, další tři stovky rozdá v příštích dnech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří senioři mají o důchodové reformě poměrně dobré znalosti (ilustrační foto)

Někteří senioři mají o důchodové reformě poměrně dobré znalosti (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Pípavý zvuk o síle 90 decibel je i v ruchu ulice nepřeslechnutelný. Měl by varovat kolemjdoucí nebo nejbližší hlídku strážníků.

„Občané Loun už jsou se systémem obeznámeni a vědí, že pokud senior tenhle alarm použije, měli by volat městskou policii. Ta přijede a na místě učiní prvotní úkony pro zabezpečení seniora,“ vysvětluje využití alarmu ředitel Městské policie v Lounech Radek Balaš, podle kterého jezdí lounští strážnici k okradeným nebo napadeným seniorům stále častěji.

„V nedávné době byl u marketu Kaufland jeden takový případ, kdy byla seniorka napadena tak, že byla sražena k zemi a byla jí ukradena kabelka. Těžko říct, jestli by v této situaci použila tento alarm, ale preventivně ho rozdáváme.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Policisté rozdávají seniorům v Lounech osobní alarmy, které by jim měly pomoct při napadení

I kdyby napadená žena použila alarm až poté, co ji muž okradl, mohla tím překvapit zloděje samotného. Senioři v Lounech příruční alarmy vítají a chtějí je.

„Je to vynikající, protože si můžu kdykoliv zavolat kohokoli a oni mně přijdou na pomoc,“ říká jedna z majitelek alarmu.

„Myslím si, že to v dnešní době je pro starší lidi dobré. Já to ještě nepotřebuju, já ještě hodně zvládnu, ale jsou lidi, kteří by to potřebovali, starší ženy převážně,“ myslí si starší muž.

„Bylo by to pěkný, ale nemám takového nic, ani manžel. Já chodím po ránu na hřbitov, kde nikde nikdo není, a někdy mám strach,“ přiznává další z žen.

Senioři tak sami kontaktují strážníky se žádostí o příruční alarm. Získají ho hlavně ti, kteří jsou stále aktivní a dochází do různých kroužků nebo navštěvují Univerzitu třetího věku při zdejší knihovně. Alarmy dostali také ti, kteří žijí sami.

„Naším cílem bylo dávat tyto alarmy našim aktivním seniorům, kteří bydlí sami většinou a jsou odkázáni sami na sebe. Proto jim dáváme tento alarm, aby si mohli případně přivolat pomoc,“ doplňuje šéf lounských strážníků Radek Balaš.

Strážníci už rozdali na 150 alarmů a dalších zhruba 250 jich na své majitele čeká. Jsou ve tvaru klíčenky a jejich spuštění je velmi rychlé a jednoduché. Baterie, která je napájí, by měla vydržet zhruba čtyři roky. Senioři se tak o alarm vůbec nemusí starat. K tzv. ostrému využití alarmu v Lounech ale zatím nedošlo.

Jan Beneš, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme