Série výbuchů zničila muniční sklad na Zlínsku, dva muži zůstávají nezvěstní

Muniční sklad ve Vlachovicích na Zlínsku zcela zdemolovala série výbuchů. Dva zaměstnanci jsou stále nezvěstní. Policie evakuovala školy a firmy v okolí. Hasiči vyhlásili zvláštní, nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kvůli hrozícím dalším výbuchům nikdo nesmí vstoupit do oblasti v okruhu tří kilometrů. Příčina exploze je zatím neznámá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

paragraf hasiči §§ | Foto: Tomáš Adamec

Areál, kde munice vybuchla, patří Vojenskému technickému ústavu. Českému rozhlasu to potvrdil mluvčí ústavu Pavel Lang.

„K požáru a následným výbuchům došlo v areálu Vojenského technického ústavu výzbroje a munice a bylo to v budově, kterou pronajímáme civilní firmě. Co má firma ve skladech, o tom informaci nemám.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku, kde dopoledne došlo k několika explozím, zjišťuje na místě redaktor Pavel Sedláček

Příčina exploze je zatím neznámá. Expert na výbušniny Jiří Petříček upozornil, že pokud byla munice v areálu jen uskladněná, nemohla vybouchnout sama od sebe. Připustil, že příčinou mohla být špatná manipulace.

„Buď musel být požár způsoben něčím jiným, objekt začal hořet třeba od vadné elektroinstalace a od toho teprve ta munice. Nebo byla munice nějak zpracovávána a její nesprávnou manipulací či nedodržením bezpečnostních předpisů mohlo dojít k nějakému maléru.“

Podle zlínské policejní mluvčí Moniky Kozumplíkové byla událost hlášena před 10 hodinou jako požár skladu munice o rozměrech asi 50 krát 15 metrů. Na místo byl povolán vrtulník i vojenská policie.

Výbuchů z objektu skladu se ozvalo několik, největší exploze obyvatele vystrašila ve tři čtvrtě na jedenáct. Ta zcela zničila halu, kde byla pěchotní a dělostřelecká munice. Podle některých místních byla tlaková vlna tak silná, že vysklila okna některých domů.

U skladu se mělo pohybovat pět osob. Tři lidé podle policie odešli, po dalších dvou pátrá. Jde o zaměstnance firmy ve věku 56 a 59 let.

Policie evakuovala firmy a školy

Podle reportéra ČRo Pavla Sedláčka byl slabší výbuch slyšet z objektu ještě okolo 13. hodiny. Půl hodiny předtím provedl vojenský vrtulník prohlídku areálu. Po vyhodnocení informací se zjistilo, že hala je z 80 procent zničená. V okolí jsou zbytky munice. Proto platí zákaz vstupu v okolí tří kilometrů.

Policie dopoledne evakuovala stovky osob z přilehlých firem a učiliště.Po půl dvanácté byli všichni žáci včetně zaměstnanců v bezpečí. Buď přímo v bydlišti, nebo na autobusových a vlakových stanovištích mimo areál,“ uvedl ředitel střední odborné školy ve Slavičíně Josef Maryáš.

Hasiči ve spolupráci se samosprávou informovali i obyvatele okolních obcí. Starosta nedalekých Valašských Klobouk Dalibor Maniš řekl, že výbuchy byly slyšet i v Kloboukách. „Rozhlasem jsme proto lidi informovali, aby věděli, co se děje,“ uvedl Maniš. Žádné opatření město ale nepřijalo.

Výbuch na Zlínsku zničil sklad munice, dva lidé jsou pohřešováni | Foto: ČTK

ČTK, Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme