Sestřičky z jihlavské nemocnice se kvůli agresivním pacientům bojí chodit do práce

V jihlavské nemocnici stále častěji dochází k napadení sestřiček pacienty. V loňském roce řešilo vedení už 70 případů. K poslednímu incidentu došlo tento týden. Agresivní muž dal sestřičce facku, protože prý moc dlouho čekal na chodbě. Zaměstnankyně nemocnice by proto uvítaly ochranku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akce Daruj krev s Českým rozhlasem, která se koná při příležitosti Světového dne dárců krve. | Foto: Filip Jandourek

Útoků na personál jihlavské nemocnice ze strany pacientů rok od roku přibývá. Obětí posledního z nich se stala mladá sestřička Veronika Kovářová. Manžel jedné z pacientek jí mezi dveřmi ordinace vrazil facku.

„Nebyla to rána jakoby velká, že by mě to nějak poškodilo, ale prostě jsem se lekla. Říkal vlastně, že mi dá do huby,“ vzpomíná napadená. Útočníkovi nakonec zabouchla dveře před obličejem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lucie Maxová se zajímala, jak chce jihlavská nemocnice řešit problém s agresivními pacienty

V letošním roce rozhodně nejde o první případ.

„Opravdu každý týden se někdo najde. Je to pro nás vyloženě hodně nepříjemné, protože máme fakt strach, co se může stát. Když jsme tady třeba potom samy,“ říká Zuzana Plašilová, která incidentu přihlížela.

Obě mladé sestřičky by proto uvítaly nemocniční ochranku. „Kdyby tady byli nějací chlapi i přes noc, když jsou tady sestřičky samy na oddělení, kdy tady vůbec nikdo není. Tady třeba v čekárně by mohl aspoň někdo sedět. Babička o dvou holích mi tady asi těžko pomůže,“ navrhuje Veronika Kovářová. „Teď po tomhle incidentu se už bojím otevřít dveře, jestli tam třeba nestojí zrovna ten pán nebo nějaký jiný takový pán,“ dodává.

Ochranka ale není podle náměstka ředitele Alexandra Filipa řešením, protože by neohlídala všechna oddělení naráz. „Než se dostane z bodu A do bodu B, tak uplyne čas, který už vlastně je potřebný k tomu, aby se tomu člověku pomohlo. Ten akt je vlastně dokonán, takže si nemyslím, že by to ochranka vyřešila, pokud by nebyla přímo na oddělení,“ vysvětluje.

Vedení nemocnice proto uspořádá pro personál další kurz sebeobrany. Policisté ovšem upozorňují, že případná sebeobrana musí být vždy přiměřená.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 by ochranka byla jedním z řešení. „Když jsem působil v Hradci Králové v nemocnici, tak se tam tyto věci v posledním desetiletí řešily několikrát. My jsme tenkrát zajistili, aby byl přímý a rychlý kontakt na členy ochranky, která se v nemocnici pohybuje,“ popsal Radiožurnálu.

Lucie Husárová 1, Lucie Maxová, Kristina Winklerová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme