Sesuv půdy ve Vlašimi způsobil škody za desítky milionů. Město spoléhá na pojištění

Desítky kubíků půdy se v sobotu odpoledne daly ve vlašimském zámeckém parku do pohybu. Zavalily část letního kina včetně celé jedné dřevěné budovy. Areál je částečně uzavřen a vlašimská radnice odhaduje škody na desítky milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sesuv půdy v zámeckém parku ve Vlašimi | Foto: www.pozary.cz

Radnice už povolala hydrogeologickou firmu, která v pondělí místo prozkoumá a určí další postup.

Část parku u letního kina je v současné době zavřená, hlídá ji městská policie a chystá se oplocení.

Podle vyjádření starosty Luďka Jeništy pro server iDnes.cz je město proti podobným událostem pojištěno. Jen základní zajištění proti dalším sesuvům má stát miliony korun.

Zatím není jasné, proč se svah uvolnil. Jednou z variant je, že pod parkem prasklo potrubí a půdu podmáčela voda. Další možností je, že tamní osm metrů vysoká zeď z 50. let povolila a dala svah do pohybu.

Na místě jsou také vzrostlé stromy s rozsáhlými kořeny, které mohly podloží postupně rozrušovat. Dělníci tam v neděli odstraňovali keře a pokáceli také jeden strom, aby zabránili dalším sesuvům.

Půda se v sobotu sesunula na ploše zhruba 30 x 100 metrů. Sesuv zbořil v zámeckém parku jednu dřevěnou budovu a zavalil část kina i správy parku. Zbortila se mimo jiné opěrná zeď letního kina a část samotného kina až k promítací kabině i pokladna. Nikdo nebyl zraněn.

Kateřina Havránková, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme