Sever Čech je bez energií. Očekává druhou vlnu povodně

Řeka Ploučnice na Děčínsku je stále na třetím stupni povodňové aktivity. Kulminovala v Benešově nad Ploučnicí. V noci ale dorazí další povodňová vlna do Děčína.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přípravy na hrozící povodeň v Ostravě | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

Druhá povodňová vlna na Ploučnici se přesunula na dolní tok. Zatímco ve Stráži pod Ralskem už hladina klesla až na první povodňový stupeň, v Mimoni dosáhla maximálního stavu dnes dopoledne na 2 a půl metrech, což je téměř trojnásobek oproti normálu.

V České Lípě začala voda opadávat kolem půl osmé večer poté, co dosáhla na 2 metry a 36 centimetrů. Do Děčína má velká voda dorazit během nejbližších hodin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Šácha hovoří o aktuální situaci na Děčínsku.mp3

Podle krizového štábu bude zřejmě město čelit dokonce dvěma povodňovým vlnám z nichž druhá by mohla dorazit až nad ránem. Mají být navíc vyšší, než včerejší velká voda. Město proto znovu zajišťuje například zimní stadion, odkud včera po zaplavení unikl čpavek.

Mluvčí Děčínského magistrátu před chvíli ve vysílání Radiožurnálu uvedla, že velkou část povodňové vlny by mohla zachytit zahrádkářská kolonie a zabránit tak většímu poškození města.

V provizorních podmínkách tráví noc tisíce lidí na Frýdlantsku. Na řadě míst nejde elektřina a neteče pitná voda. V zaplavených oblastech se uklízí.

Stovky lidí povolává do práce i plynárenská společnost RWE. Potřebuje obnovit dodávky plynu ve vodou postižených oblastech. Podle mluvčího RWE Jiřího Bezděka je situace nejhorší v Hrádku nad Nisou a Chrastavě, kde bude obnova dodávek plynu trvat i několik týdnů.

„V současné době je nejvíc odběratelů bez dodávek v obcích Chrastava a Hrádek nad Nisou. Došlo zde k podstatnému narušení páteřní rozvodné sítě, jehož rozsah zjišťujeme, a proto obnova dodávek zemního plynu potrvá déle,“ řekl Bezděk.

Bez plynu a elektřiny jsou tisíce domácností

Humanitární organizace ADRA pomáhá v zaplavených oblastech:
Číslo účtu 4028 4028/0300, variabilní symbol 391
Dárcovská sms Nadace ADRA ve tvaru DMS ADRA zaslaná na telefonní číslo 87777
Krizová povodňová linka je v provozu na telefonním čísle +420 731 70 50 02
a na emailu povodne@adra.cz.
Ponáhá také Český červený kříž - pomoc je v tuto chvíli financována z Fondu Humanity ČČK.

V současnosti je bez plynu skoro 4000 lidí. Společnost RWE přijdou víkendové záplavy na desítky milionů korun.

Na Liberecku, Českolipsku a Děčínsku také stále platí kalamitní stav, vyhlášený energetickou společností ČEZ. Počty lidí bez proudu se sice snižují, na mnoha místech se ale objevují nové poruchy, a tak je situace v podstatě stále stejná. Podle mluvčí ČEZu pro severní Čechy Soni Holingerové mají opraváři největší problémy s nesjízdnými silnicemi.

„Do regionu míří posily i z ostatních regionů, kde kalamita nezasáhla. Podle techniků v terénu již na mnoha místech voda opadá a místa jsou tak přístupnější. Situaci však komplikují neprůjezdné silnice,“ uvedla Holingerová.

Kdy bude kalamitní stav zrušený nedokáže Soňa Holingerová z ČEZu odhadnout.

Lenka Šumová, Michaela Vetešková, Květa Moravcová, Václav Rojík, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme