Sever Čech je stále bez plynu a elektřiny

V Libereckém a Ústeckém kraji je stále bez plynu přes 4000 domácností, bez elektrické energie asi 500 odběrných míst. Obnovení dodávek plynu v nejhůř postižených místech, jako je Chrastava a Raspenava na Liberecku, potrvá týdny až měsíce. Dodávky elektřiny by na většině míst měly být obnoveny do středy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodeň - Jánská

Povodeň - Jánská | Foto: Hasičský záchranný sbor Úst. kraje

Na severu Čech zůstávají po záplavách některá místa nedostupná. Jednou z nejpostiženějších obcí je Višňová na Frýdlantsku. Tam voda opadla až dnes ráno a mohli se tam dostat pracovníci humanitárních organizací. Některá místa v okolí Višňové jsou přesto i nadále nepřístupná.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci ve svých obcích mluvili na Radiožurnálu starostka Višňové na Frýdlantsku Marie Matušková a primátor Děčína Vladislav Raška.

Do tří obcí v okolí Višňové se stále nedá dostat jinak, než v obojživelném automobilu nebo vzduchem. Na většině míst ve Višňové stále nejde elektrický proud, není obnovena ani dodávka pitné vody. I nadále jsou evakuováni lidé z některých narušených budov.

„Když jsem před chvílí stála na místě nedaleko obce, kde je přerušená silnice a které budou zajišťovat ženisté, krajinu jsem vůbec nepoznávala. Řeka teče v jiném korytě, okolo jsou převrácené sloupy vysokého napětí, pole po obou stranách poškozené silnice jsou pokryta dřevem a kameny a přes cestu jáma velikosti velkého koupaliště. To brání dostat se z jednoho konce Višňové na druhý. Naše vesnice se skládá z devíti částí a pouze dvou se povodně nedotkly,“ říká starostka Višňové Marie Matušková.

Povodňové konto Člověka v tísni 72027202/0300; dárcovské SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777.
ADRA č.ú. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391; dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777.
Krizová povodňová linka: 731 705 002, e-mail: povodne@adra.cz.
Český červený kříž č.ú.: 222826/5500, v.s. 222; dárcovské SMS s textem DMS CCK na číslo 87777
Dobrovolníci: dobrovolnici@adra.cz.
Diakonie ČCE č.ú.: sbírkové konto 27196349/0800, variabilní symbol 2010; dárcovské SMS ve tvaru DMS POMOCPOVODNE na číslo 87777 nebo příspěvkem na sbírkové konto 27196349/0800, variabilní symbol 2010
Charita ČR č.ú.: 5015003434/5500, variabilní symbol 444; DMS POVODNE2010 na číslo 87777
Hand for Help: Pokud nabízíte pomoc - podívejte se na stránky www.handforhelp.cz, nebo volejte 777 106 432.
Ministerstvo vnitra zřídilo psychologicko- poradenskou linku. Ta funguje nonstop. Telefonní číslo na linku je 974 834 788 nebo mobil: 731 677 887.

Podle Matuškové je pozitivní zprávou alespoň to, že již vyjel na částečné trase autobus a také vlak:

„Sice jel autobus jen na třetinové trase a bez jízdního řádu, bylo to ale povzbuzení. Na kratičkém úseku byla obnovena i železniční doprava, což je velmi pozitivní, protože se říkalo, že jsou zcela podmáčeny železniční valy. Tento val byl projektován na tisíciletou vodu a také vesnici před velkou vodou chránil. Tentokrát byla voda o metr výše.“

„Velká voda vyplavila i školu a napáchala tolik škod, že si nedokážu představit, jak to finančně zvládneme,“ dodává starostka.

Lidé ztrácejí nervy

V zatopených domech na řece Ploučnici ještě lidé nezačali pořádně uklízet, protože hladina řeky se stále drží na třetím povodňovém stupni. Od kulminační vlny v osm hodin ráno poklesla řeka v Benešově nad Ploučnicí za celý den pouze o sedm centimetrů. Někteří lidé podezřívají vodohospodáře, že záměrně upouští přehrady nebo rybníky na horním toku.

Lidé expertům nevěří poté, co celou noc čekali na druhou povodňovou vlnu. Ta přišla o osm hodin později, než odborníci předpokládali. I to berou lidé pod Benešovem nad Ploučnicí jako důkaz neschopnosti krizových štábů.

Ploučnice pod Českou Lípou vytvořila rozsáhlé jezero, v obci Jezvé jsou usedlosti stále pod vodou. V Děčíně voda trápí jen zahrádkáře a zůstává ve sklepech několika domů.

„Kulminaci Labe čekáme každým okamžikem, ale očekáváme, že se potvrdí předpoklady Povodí Labe a voda nedosáhne ani druhého stupně povodňové aktivity. Výška hladiny Labe by se měla pohybovat kolem 562 centimetrů,“ uvádí primátor Děčína Vladislav Raška a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

ssd.mp3

„Postiženy jsou oba břehy Ploučnice, nicméně v porovnání s obcemi, jako je Hřensko, Jánská nebo Kytlice ty škody a především tragické lidské osudy v Děčíně nejsou.“

„Škody na majetku města odhaduji zhruba na 450 až 500 milionů korun. Do pátku je vyhlášen krizový stav, jsem ale přesvědčen o tom, že s ostatními starosty budeme Liberecký kraj žádat o to, aby byl krizový stav alespoň o dva týdny prodloužen,“ informuje starosta těžce postiženého Frýdlantu Daniel Ramzer a dodává:

„O dobrovolníky, kteří by nám pomáhali odstraňovat následky povodní máme samozřejmě zájem, rád bych jim ale vzkázal, aby zatím vydrželi. Nyní zde máme dobrovolné hasiče a máme omezené ubytovací kapacity. Na odstraňování popovodňových škod budou také vytvářena účelová pracovní místa v rámci nezaměstnaných nebo těch, kteří se kvůli povodním nezaměstnanými bohužel stanou.“

Vládní pomoc

Jen v Libereckém kraji se může povodňový účet vyšplhat až na 4 miliardy korun. Vláda dopoledne rozhodla, že do tohoto regionu okamžitě odešle 40 milionů na nejnutnější potřeby, jako je zajištění pitné vody nebo provizorní obnova poničené infrastruktury. Dalších 350 milionů vláda uvolní ve středu.

Dluhopisy vláda vydávat nechce. Uvažuje ale o zřízení zvláštní položky v rozpočtu na povodně. Podle ministra financí by na ni přispívali všichni daňoví poplatníci tím, že by se jim snížila o jednu stokorunu sleva na dani.

„Je to jako tehdy, když se chystáte na dovolenou nebo na nákup a najednou vám vítr odnese střechu. Tak se rozhodnete, že na dovolenou neodjedete a prostředky, které jste měli na dovolenou připravené použijete na opravu střechy. Ve stejné situaci je nyní státní rozpočet. Některé výdaje snížíme nebo odložíme a ty prostředky věnujeme na odstranění povodňových škod, což je prioritou,“ říká ministr financí Kalousek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánovaných systémových změnách na financování povodňových škod mluvil na Radiožurnálu ministr financí Miroslav Kalousek.

Následky povodní likvidují i vojáci, vláda jich do konce září vyčlenila tisícovku. Stržené mosty mohou dočasně nahradit provizorní ze státních hmotných rezerv, jak také rozhodla vláda.

„Vojáci na Liberecku působí v nejzasaženějších obcích, jsou ale schopni podle potřeby zareagovat a dále se přesouvat. Celkem zde zatím pracuje 523 vojáků, kteří mají k dispozici přes sto kusů techniky,“ konstatuje ředitel Krajského vojenského velitelství v Liberci plukovník Josef Kulovaný.

Václava Marešová, Ľubomír Smatana, Martin Kadlec, Veronika Sedláčková, Jan Richter, Jan Piroch, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme