Sever Čech zažívá nejchladnější konec května za několik desetiletí

Severní Čechy zažívají nejchladnější konec května za několik desítek let. Na některých místech v Krušných horách napadl sníh a například v Teplicích byla neděle nejstudenějším 26. květnem za posledních 117 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sníh na jaře | Zdroj: Reuters

Na hřebenech Krušných hor sněžilo a přízemní mrazíky se vyskytly i v nižších polohách.

Podle Jany Ehertové z Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem není tak chladný konec května příliš častý.

„Úplně obvyklé to není. Podobná zima byla například v roce 1991. V předchozích dnech se mráz vyskytl zejména na horách a ojediněle se přízemní mrazíky po ránu vyskytly i v nižších polohách. Včera se zejména v Krušných a Jizerských horách vyskytla i sněhová pokrývka,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chladném květnovém počasí natáčel na severu Čech Jan Bachorík

Chladné a deštivé počasí ale trápí všechny. Lidé si doma přitápí, nebo mají strach o sazenice na svých zahrádkách. Výrazné oteplení v dalších dnech ale čekat nemůžou. Naopak. Ve čtvrtek by mělo být podobně chladno jako například v neděli, kdy v Teplicích nebo na Milešovce naměřili nejnižší teploty pro daný den za několik desetiletí.

„Ve čtvrtek očekáváme déšť a při déle trvajících srážkách by teploty mohly být kolem 10 stupňů Celsia, což by mohlo být podobné jako včerejší den,“ prozradila Ehertová.

Lidé se ale nemusejí bát, že by například v bytech mrzli. Podle Oty Schneppa z ČEZ Teplárenské budou kvůli chladnému počasí topit i dál. Topná sezona totiž oficiálně končí až 31. května.

Na Šumavě je nejchladnější květen od roku 1991. Sněžilo už sedm dní po sobě

Číst článek

„Jak se bude situace vyvíjet dál, bude záviset na dalším vývoji počasí. Pokud si to vyžádá průběh venkovních teplot, budeme i po skončení topné sezóny lidem teplo dodávat dál. Bude to ovšem v případě souhlasu nejméně dvou třetin konečných spotřebitelů,“ upozornil.

S deštivým počasím musí lidé počítat i nadále. Problémy působí například zemědělcům na Litoměřicku, kteří právě sklízejí zeleninu. Řeky na severu Čech by však srážky z posledních dní neměly nijak výrazně zvednout.

Jan Bachorík, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme