Sever Moravy po záplavách bojuje s přemnoženými komáry

Na severní Moravě a ve Slezsku začal boj proti stovkám milionů přemnožených komárů. Nepříjemný hmyz se objevil následkem povodní zejména v Poodří. Na přibližně dvacítce míst regionu už lze mluvit o kalamitním stavu, jako například v Kuníně, Polance nad Odrou nebo na Bohumínsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Likvidace komárů v Ostravě | Foto: ČTK

Útoky agresivního povodňového druhu komára jsou velmi nepříjemné, stěžuje si většina lidí ze záplavových oblastí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Boj s komáry na severu Moravy popisuje redaktor ČRo Petr Havránek

Jak potvrzuje Radim Mudra z Krajské hygienické stanice v Ostravě, situace je momentálně nejhorší v okolí řeky Odry.

„V rozlivech mimo chráněnou krajinnou oblast je až dva tisíce larev komár na metr čtvereční, což ve chvíli, kdy z larev vyletí dospělci, představuje dvacet milionů komárů na hektar. Když během jedné minuty nalétává na tělo 30 až 40 komárů, tak už je to hodnoceno jako kalamitní přítomnost,“ uvedl Mudra.

Odborníci rozprašují do vzduchu hubící přípravek

Specializované firmy teď na žádost měst a obcí pod dozorem hygieniků aplikují speciální insekticid, který má obyvatelům nejpostiženějších lokalit zajistit klidný spánek.

V praxi to vypadá tak, že se z pomalu jedoucího vozidla hustou mlhou přípravku ošetří nejvydatnější líhniště komárů, vysvětluje specialista na pesticidy Tomáš Adámek:

„Drobné kapénky se stýkají s komárem a přípravek komára zabíjí. Má to účinnost i na veškerý ostatní hmyz, proto se to provádí výhradně večer kvůli ochraně včelstev.“

Jedna aplikace pravděpodobně nevyhubí komáry úplně, po uplynutí určité doby tak bude potřeba postřik zopakovat.

Martin Hromádka, Petr Havránek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme