Severní Morava hlásí třetí stupeň povodňové aktivity

Vydatný déšť rozvodnil řeky na severu Moravy a Slezska. Třetí stupně povodňové aktivity už platí na sedmi místech, a to na Petrůvce v Petrovicích, na Lučině u Bludovic, na Lubině u Petřvaldu, na Stonávce u Hradiště na Karvinsku, na Jičínce a Sedlnici u Nového Jičína a na Bystřici na Vsetínsku. V Ostravě také zasedá povodňová komise města Ostravy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protipovodňová záchytná stěna na řece Odře

Protipovodňová záchytná stěna na řece Odře | Zdroj: ČTK

Podle prognóz by mělo napršet dalších asi 35 milimetrů, takže hladiny řek se během noci budou ještě zvyšovat.

„Je otázka, kde budou srážky jak intenzivní. Tam, kde jsou první nebo druhé stupně ještě nějaká rezerva je, ale tam, kde už jsou třetí stupně, se voda rozlévá už teď a hrozí, že bude zaplaví zástavbu podél koryt,“ řekl Čestmír Vlček z Povodí Odry.

V následujících dnech hrozí podle meteorologů záplavy především na řekách na území Beskyd. V těchto horách by mohlo spadnout až 150 milimetrů srážek. V přehradách je ale zatím místa dost.

„Na přehradách je situace zatím poměrně dobrá, protože retenční prostor zařízení je zatím volný. Nebezpečí nehrozí, neboť je rezerva dostatečná, a to i s ohledem na předpokládané srážky,“ uvedl Vlček.

Novojíčínsko se stále vzpamatovává

Na příchod velké vody se s obavami připravují i v obcích Novojičínska, které zasáhla ničivá povodeň v červnu loňského roku. Řeka Jičínka je aktuálně na druhém stupni povodňové aktivity a přírůstek její hladiny je větší než 10 centimetrů za hodinu. Podle starosty Životic u Nového Jičína Pavla Hasalíka se lidé ještě nevzpamatovali z loňského neštěstí:

„Aktuálně jsme svolali obecní krizové štáby, které řeší techniku. K náplavkám a na mosty hodláme umísti těžká vozidla. Budeme také průběžně odstraňovat naplaveniny, aby nezpůsobovali tolik škod. Situace nebude dobrá, když uvážíme předpověď počasí na následující dva dny.“

Aktuálně se zvedají především menší toky jako Porubka, Stonávka, Lučina či Petrůvka, které dosahují až druhého povodňového stupně.

Ve Valašském Meziříčí rozmisťují protipovodňové bariéry

Na možné povodně se připravují i ve Valašském Meziříčí. Už od soboty je tam v pohotovosti povodňová komise, i když hladina rožnovské a vsetínské Bečvy ještě nedosáhla ani prvního stupně povodňové aktivity. Důvodem preventivních opatření je ale vytrvalý déšť a nepříznivá hydrometeorologická předpověď, vysvětlila Vendula Šmídová z městského úřadu:

„Přestože nehrozí akutní rozlití toků, bylo rozhodnuto preventivních opatřeních. Jedná se o rozvoz pytlů s pískem na vytipovaná místa a doplnění rezerv, o čemž jsou obyvatelé informovaní městskou policií.“

Proprší celý květen

Český hydrometeorlogický ústav vydal několik doporučení, jak se v případě ohrožení velkou vodou zachovat.

Meteorologové doporučují sledovat situaci v médiích. V postižených oblastech pak doporučují některá opatření, například při silném dešti za jízdy autem zpomalit, nevjíždět na zatopené silnice nebo dávat pozor na podemleté krajnice a mosty.

Takřka na celém území Moravy a Slezska vane silný vítr. Řidiči by proto měli dávat pozor na stromy kolem silnic, které by mohly popadat. Lidé v zátopových oblastech by měli být připraveni na případnou evakuaci. To znamená zabezpečit elektrické spotřebiče a veškeré cennosti uložit do bezpečí.

Po víkendu očekávají meteorologové pokračování vzestupu hladin řek. Na východě republiky bude oblačno až zataženo, místy s občasným deštěm nebo přeháňkami. Srážky se očekávají do konce pracovního týdne.

„Na Moravě a ve Slezsku bude zataženo s trvalým vydatným deštěm, takže ta situace se bude spíš zhoršovat.“ varuje meteorolog Štefan Hanžák.

Igor Maňour, Věra Hotařová, Radek Pavlovič, Lukáš Vincourek, Petr Havránek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme